Sezon ligowy 2019/2020 dobiegł końca. Przyznać trzeba, że stało się to w wyjątkowych okolicznościach, których z całą pewnością nikt jeszcze do niedawna nie mógł przewidywać. A jednak! Nieznany wcześniej nikomu wirus postanowił pokrzyżować plany lubuskich ligowców. Zarówno występująca w IV lidze Polonia, jak i A- klasowe SKP zostały zmuszone do zakończenia swoich rozgrywek bez rozegrania choćby jednego rewanżowego spotkania. Na pocieszenie dla słubickich kibiców pozostaje fakt, iż obydwa nasze zespoły zakończyły swoje zmagania na wysokich lokatach dając tym samym nadzieję na kolejną udaną kampanię.

7 maja Lubuski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o definitywnym zakończeniu sezonu 2019/2020 we wszystkich niższych klasach rozgrywkowych. Tym samym swoje ligowe zmagania zakończyły wszystkie ekipy występujące od IV ligi „w dół”. Wydaje się zresztą, że w obecnych realiach jest to jedyna sensowna decyzja, a jej ogłoszenie należy uznać raczej za formalność, bo już wcześniej o takim scenariuszu bardzo poważnie się przecież rozmawiało. Władze ligowe przyjęły, że o poszczególnych miejscach w tabeli będzie decydować lokata po ostatnim rozegranym spotkaniu (czyli po rundzie jesiennej), ale bez spadków, a jedynie z awansami dla najlepszych zespołów.

W ten sposób promocję do III ligi wywalczyła gorzowska Warta, który na wyższy szczebel powraca po rocznej banicji. O pechu mogą mówić za to w zasłużonym Stilonie, który również miał apetyt na awans, ale plany te trzeba będzie przełożyć przynajmniej na następny sezon. Polonia, jak już wspomnieliśmy zakończyła swoją rywalizację na miejscu czwartym ustępując jeszcze miejsca Carinie Gubin. „Duma Pogranicza” rozgrała zresztą w tej kampanii kilka bardzo ciekawych spotkań gromadząc w sumie 27 punktów. Zwłaszcza początek rozgrywek w wykonaniu naszego zespołu należy uznać za wyjątkowo udany. Remis 1-1 na wyjeździe z Wartą, zwycięstwo 3-1 u siebie z faworyzowanym Stilonem, czy efektowna „victoria” 6-1 w lokalnych derbach z Ilanką Rzepin. To wszystko bardzo optymistycznie mogło nastrajać przed rundą rewanżową, która jak wiemy ostatecznie nie doszła do skutku.

A co dalej z lubuskim Pucharem Polski? Tutaj Polonia jeszcze w październiku uzyskała awans po wyeliminowaniu Czarnych Witnica, zaś na wiosnę już w 1/8 miała zmierzyć się na wyjeździe z Promieniem Żary. Jeśli jednak sytuacja epidemiologiczna w kraju ulegnie normalizacji to obydwie ekipy powalczą o ćwierćfinały już 18 lipca. Poniżej zestaw par tej fazy rozgrywek, a także tabela ligowa za sezon 2019/2020.

LUBUSKI PUCHAR POLSKI- 1/8 FINAŁU (18 lipca):

Dąb Przybyszów vs Spójnia Ośno Lubuskie

Syrena Zbąszynek vs Lechia Zielona Góra

Czarni Żagań vs Tęcza Krosno Odrzańskie

Promień Żary vs Polonia Słubice

Delta Smardzewo vs Piast Karnin

Piast Iłowa vs Carina Gubin

Błękitni Lubięcin vs Warta Gorzów Wielkopolski

Pogoń Skwierzyna vs Stilon Gorzów Wielkopolski

TABELA LIGOWA SEZON 2019 / 2020 IV LIGI LUBUSKIEJ. Źródło – lubuskizpn.pl.

W „okręgówce”, która podzielona jest na dwie grupy (gorzowską i zielonogórską) promocje uzyskały po dwie najlepsze ekipy z każdej z nich tj.- Czarni Witnica, Stal Sulęcin, Arka Nowa Sól i Odra Nietków. W ten sposób w rozgrywkach IV ligi, której start nowego sezonu zaplanowano na 25 lipca wystąpi, ze względu na brak tegorocznych spadków aż 19 ekip!

A co słychać w A-klasie, w której występuje drugi słubicki zespół, czyli SKP? Tutaj z awansu mogą cieszyć się w Kostrzynie. Trzeba zresztą powiedzieć sobie jasno, że Celuloza, która od samego początku uchodziła za ligowego faworyta awans uzyskała w pełni zasłużenie, często gromiąc swoich przeciwników. Łupem „papierowych” padło również SKP, które poległo w Kostrzynie 4-2. Nie zmienia to jednak faktu, że „Biało-Niebiescy” znów znaleźli się w ligowym „czubie” odnotowując m. in. wysokie zwycięstwa w Lubniewicach (0-4 z tamtejszą Lubniewiczanką), przed własną publicznością z Juwenią Boczów (4-0), czy przed wszystkim u siebie z AS Pieski aż 9-0. Tak dobrze nie było już w lokalnym pucharze, w którym słubiczanie swój udział zakończyli już na pierwszej rundzie ulegając 2-1 w Trzemesznie miejscowemu Zniczowi. Wracając jeszcze do rozgrywek ligowych warto podkreślić, że z pozostałych grup klasy A (w sumie w województwie jest ich aż 7) awans do „okręgówki” uzyskały obok wspomnianej Celulozy m.in. rezerwy gorzowskiej Warty, GKP Pszczew, Lech Sulechów, Chynowianka Zielona Góra, GKS Siedlisko i ŁKS Łęknica.

TABELA LIGOWA SOZON 2019 – 2020 SŁUBICKIEJ KLASY A. Źródło – lubuskizpn.pl.