To świetna wiadomość dla osób, które chcą przystąpić do kursu na prawo jazdy. Jeszcze nie ma oficjalnej informacji, ale z pewnych źródeł wiemy, że w Słubicach ma powstać WORD. Mieściłby się na Świecku, a dokładniej na terenie Terminala.

Toczą się rozmowy w sprawie powstania ośrodka szkolenie kierowców w Słubicach. Miałyby tutaj – podobnie jak w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze – być egzaminowane osoby, które ukończyły kurs i przystępują do egzaminu.

– Faktycznie od jakiegoś czasu prowadzimy rozmowy z urzędem marszałkowskim na temat uruchomienia w Słubicach oddziału WORD – potwierdza wicestarosta słubicki Robert Włodek. – Dziś można powiedzieć, że rozmowy są zaawansowane i jeśli wszystko się uda, w niedługiej perspektywie będziemy egzaminować kandydatów na kierowców tu na miejscu. Słubice spełniają wymagania, tzn. mamy tu rondo, światła, odpowiednie skrzyżowania itp – dodaje.

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego to jednostki samorządowe, których celem jest m.in. nadzór nad egzaminami na prawo jazdy w Polsce. Podlegają one urzędom marszałkowskim. Tak więc, to czy plany dotyczące ośrodka w Słubicach zostaną zrealizowane zależy w dużej mierze od Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

– Decyzji w tej sprawie nie ma, trwa rozpoznanie sytuacji pod względem możliwości ulokowania zamiejscowego ośrodka WORD w Słubicach, w zakresie placu manewrowego oraz zaplecza logistycznego – mówi Jarosław Flakowski zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Komunikacji w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

– Urząd marszałkowski uważa za dobry każdy pomysł, który ma sprzyjać wzrostowi dochodów przez WORD, zwłaszcza dziś, kiedy w wyniku epidemii ośrodki poniosły straty, a ich odrobienie jest niemożliwe. Po zakończeniu analiz będą ewentualne decyzje – dodaje wicedyrektor Flakowski.

W województwie lubuskim są dwa ośrodki, w których egzaminowane są osoby, które zdały kurs na prawo jazdy. Słubice byłyby trzecim takim miejscem. Jeśli urząd marszałkowski nie zdecyduje inaczej ( w grę wchodzą również inne lokalizacje) ośrodek miałby powstać na terenie Terminala Towarowych Odpraw Celnych w Świecku.

– Warunki do przeprowadzenia egzaminu na tzw. placyku są tam po prostu idealne. Na TTOC dysponujemy wystarczającą ilością miejsca na przeprowadzanie tam egzaminów teoretycznych bo oprócz budynku głównego w całym kompleksie TTOC jest wiele budynków mniejszych, dodatkowych, które idealnie się do tego nadają – mówi wicestarosta.

Są plusy, ale też sporo minusów

Dziś kursanci ze Słubic czy powiatu „marnują” praktycznie połowę godzin na jazdy na dojazd do Gorzowa czy Zielonej Góry. Gdyby udało się uruchomić zamiejscowy ośrodek wszystkie godziny, które są przeznaczone na jazdy odbywałyby się na miejscu.

– WORD w Słubicach przyniesie wiele korzyści dla naszego powiatu, ale też problemy dla tutejszych mieszkańców, którzy nie są przygotowani na to, że nagle w mieście pojawi się kilkadziesiąt samochodów nauki jazdy – mówi Iwona Dunajewska, instruktorka jednej ze słubickich szkół jazdy. – Sama lokalizacja nie jest trafiona. Po drodze z terminala mamy ruchliwą drogę, która łączy autostradę A2 z drogą w kierunku Zielonej Góry i Słubic – każdy mieszkaniec zna to miejsce, a przynajmniej kojarzy z częstymi wypadkami przez wymuszenia pierwszeństwa. Kolejne newralgiczne miejsce to przejazd kolejowy , który często jest zamykany zbyt wcześnie i powoduje utrudnienia w postaci korków. No i samo miasto: ciasne, kręte i wąskie uliczki. Z doświadczenia wiem, że ciężko się uczy kursantów, zwłaszcza tych początkujących jeździć po Słubicach.

Instruktorka pomimo tego, że widzi wady powstania ośrodka, uważa, że nie jest to pomysł całkowicie zły, bo ma sporo plusów, których jest więcej niż utrudnień.

– Lokalne szkoły nauki jazdy od lat czekały na taką informację. Na pewno pozwoli nam to oszczędzić czas, który obecnie przeznaczany w dużej ilości na trasę do Gorzowa Wlkp. W obecnej sytuacji 30 godzin to bardzo mało aby nabrać pewności i nauczyć się dobrze jeździć.  Jeśli ośrodek powstanie, będziemy mogli bardziej się skupić na miejscu do ścisłej jazdy po mieście , po autostradach, więcej czasu poświęcimy na parkowania itp. Uważam, że przyniesie to dużo korzyści, choćby w postaci lepszej zdawalności, a co za tym idzie będzie więcej zadowolonych kursantów – mówi I. Dunajewska.

Zaznacza, że pomimo tego, że ośrodek będzie na miejscu i tak czasami instruktorzy wyruszą z kursantami do Gorzowa, żeby przyszli kierowcy poznali i nauczyli się jeździć w większych miastach.

Co na to mieszkańcy?

– Z jednej strony jego powstanie u nas dałoby swobodniejszy dostęp do egzaminów na prawo jazdy. Kursantom odpadłby stres związany z terminowym transportem do Gorzowa – mówi Marcin Bystrzycki ze Słubic. – Myślę, że dojdzie do tego też psychika – podczas samego egzaminu młody kierowca miałby świadomość, że porusza się po znanych sobie miejscach. Z drugiej strony nie wiadomo jak przełożyłoby się to na bezpieczeństwo ruchu drogowego w mieście. Na temat umiejętności kierowania, czy przechodzenia przez jezdnię naszych zachodnich sąsiadów krążą różne opinie. Dodajmy do tego eLke z zestresowanym kursantem podczas egzaminu, gwałtowne hamowanie i mała katastrofa gotowa. Myślę, że Słubice mimo wszystko są zbyt małym miastem na powstanie takiego ośrodka. Całe miasto jest w zasadzie skupione na dwóch głównych drogach – Wojska Polskiego i 1 maja. W Gorzowie czy Zielonej Górze jednak pola manewru do sprawdzania kursantów są dużo większe – dodaje pan Marcin.

– Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł. Po pierwsze bardzo duże ułatwienie dla słubickich firm świadczących usługi w zakresie nauki jazdy, zmniejszenie stresu dla kursantów oraz możliwość przeznaczenia większej ilości czasu na naukę jazdy na skrzyżowaniach oraz jazdę w ruchu typowo miejskim, bo jak wiemy na chwile obecną kilka godzin odchodzi na dojazdy do samego Gorzowa Wlkp. i tam dopiero kursanci mogą podjąć właściwa naukę – mówi z kolei Jonatan Stawarski. –  Kolejna sprawa to samo odciążenie istniejących już WORD -ów, gdzie czas oczekiwania na egzamin praktyczny jest długi, a dojazdy na egzaminy generują dodatkowe koszty. Powstanie ośrodka w Słubicach byłoby bardzo dużym ukłonem w stronę kursantów – dodaje.