Na obrzeżach Słubic, a dokładniej na placu manewrowym za dawną dyskoteką „Holidays”, około 20 metrów od jednej z posesji prywatnych powstaje baza telefonii komórkowej Play. Czy to 5 G?

Wielu mieszkańców zaniepokoiły krążące po Słubicach wieści, że na obrzeżach miasta powstaje baza Play. Obawiają się, że bez żadnych informacji budowane jest tu 5G.

– Podejrzana jest ta sprawa, bo nikt o tym nie wiedział. Wiele osób zgłosiło się do mnie z prośbą o pomoc w ustaleniu czy przypadkiem nie powstaje w tym miejscu 5G – mówi Krystyna Skubisz, radna powiatu słubickiego.

Budowa Bazy Telefonii Komórkowej Już Się Rozpoczęła
Budowa bazy telefonii komórkowej już się rozpoczęła. Fot: Czytelnik

Radna poprosiła nas o pomoc w sprawdzeniu tych informacji. W odpowiedzi na zapytanie prasowe do operatora sieci Play dowidzieliśmy się, że faktycznie we wskazanym miejscu budowana jest baza telefonii komórkowej. Inwestycja jest obecnie na etapie procedury przygotowawczej.

– W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia – zapewnia portal iLoveSłubice rzecznik prasowy Play Jan Pilewski. – Planowana inwestycja obecnie nie zakłada wykorzystania urządzeń stricte dedykowanych technologii 5G – dodaje.

Rzecznik przekonuje nas też o tym, że czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze bardziej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej.

– To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze – czyli wezwanie pomocy medycznej, kiedy wymaga tego sytuacja – podkreśla Pilewski. – Właśnie ta szczególna sytuacja powoduje, że jako operator dostajemy wiele apeli i listów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o podjęcie dynamicznych działań inwestycyjnych, nawet w miejscach, gdzie jeszcze niedawno można było spotkać głosy sceptyczne wobec rozwoju technologii bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych – dodaje.

W dalszej części konwersacji rzecznik podkreśla, że technologia 5G nie szkodzi ani zdrowiu ludzi, ani środowisku.

Technologia 5g
Technologia 5G. Fot. Pixabay.com

– Czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake-newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej. Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią 5G, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce – zachęca Jan Pilewski. – Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego – dodaje.

– Zasięg sieci Play na naszym terenie to faktycznie dramat i sam niejednokrotnie zgłaszałem im problemy z działaniem usługi – komentuje odpowiedź rzecznika Play Marcin Bystrzycki, mieszkaniec Słubic. – Już rok temu infolinia informowała mnie o planowanej inwestycji w Słubicach, nie mówili jednak konkretnie gdzie powstanie antena. Jeżeli ktokolwiek miałby mieć coś przeciwko powstaniu masztu w tej lokalizacji to mieszkańcy okolicznych działek. Świat idzie do przodu, ludzkość przeżyła sieci 2,3,4G więc przeżyje i 5G. Równie dobrze można mówić o śmiertelnym oddziaływaniu telewizji czy Wi-Fi. Tu i tu występuje promieniowanie. Kiedyś mówiło się o dźwiękach nadawanych na częstotliwościach niesłyszanych przez człowieka w celu podporządkowania sobie ludzkości, a dziś przy okazji 5G i koronawirusa mówi się o mikroczipach w szczepionkach aplikowanych w tym samym celu. Mamy XXI wiek, a na internetowej mapie kraju mnóstwo białych plam. Rozwój infrastruktury technicznej może pomóc odchudzić urzędy i ułatwić dostęp do internetu dzieciom zdolnym, ale ograniczonym właśnie możliwościami technicznymi operatora. Od rozwoju się nie ucieknie.

Baza powstaje 20 metrów od posesji

Nie każdy jednak tak uważa, zwłaszcza kiedy coś takiego powstaje nieopodal jego domu.

– Nigdy bym się nie zgodził, żeby taka baza powstała 20 metrów od mojego domu – mówi Tomasz Biały, mieszkaniec ul. Gołębiej.

– Przychodziły jakieś pisma, ale je zbagatelizowałem, bo było podane, że baza ma powstać w obrębie ewid. 2 – Słubice. Nic mi to nie mówiło, więc nie protestowałem. Teraz absolutnie nie chcę, żeby moja rodzina mieszkała tak blisko bazy telefonii komórkowej, a tym bardziej jeśli za jakiś czas miałaby ona mieć urządzenia 5G – dodaje zdenerwowany.

Play Dostało Pozwolenie Na Budowę Bazy. Fot. Tomasz Biały
Play dostało pozwolenie na budowę bazy. Fot. Tomasz Biały

Czy starostwo, które wydało pozwolenie na budowę nie powinno jasno wyjaśnić właścicielowi działki gdzie i co ma powstać, żeby uniknąć późniejszych nieporozumień? Może w tej sprawie powinny odbyć się konsultacje z mieszkańcami, który mieszkają w pobliżu budowanej bazy? Zapytamy o to starostę i wrócimy z odpowiedziami w przyszłym tygodniu.