Pod względem czysto historycznym Kunowice kojarzą nam się przede wszystkim z bitwą pod Kunersdorfem, do której doszło w 1759 roku. Również dotychczasowe badania archeologów były ukierunkowane głównie pod kątem wspomnianego starcia, ale zupełnym przypadkiem, na polu dawnej bitwy udało się odnaleźć coś nie mniej interesującego…

Prace na obszarze dawnego starcia prowadzono od roku 2008. Dla naukowców, którzy na tym ternie pracowali przez w sumie 10 sezonów głównym celem pozostawały przede wszystkim pozostałości po bitwie, zaś prawdziwym „świętym graalem” w rozumieniu uczonych miała być jedna z masowych mogił, w której pochowano poległych w bitwie żołnierzy. Badania archeologiczne mają jednak to do siebie, że szukając pozostałości po jakimś danym wydarzeniu odkrywa się przypadkiem coś kompletnie innego, nierzadko z zupełnie innej epoki historycznej.

Tak też było i tym razem  

Szukając mogiły wzdłuż i wszerz uczeni natrafili na pozostałości po dawnej osadzie. Nie było to jednak osiedle z XVIII wieku, lecz z czasów zdecydowanie odleglejszych, sięgających swą historią tysiąclecia wstecz. Co się okazało po dokładniejszych oględzinach? Mianowice na łagodnych wzgórkach w pobliżu dzisiejszych okolic już w epoce kamienia (przypuszczalnie w paleolicie) musiało istnieć tutaj osiedle ludzkie. W okolicy natrafiono bowiem na w sumie 8 przedmiotów wykonanych z tzw. krzemienia bałtyckiego, które służyły tym lokalnym pradawnym społecznościom za narzędzia użytku codziennego. Co więcej okazało się, że okolica to zamieszkana była również w późniejszych epokach archeologicznych. Dokładnie to samo miejsce, ale już w epoce młodszego brązu zasiedliła lokalna społeczność tzw. kultury łużyckiej, która w owym czasie zdominowała znaczne połacie naszych współczesnych zachodnich obszarów. Inne znane okoliczne stanowiska z czasów tej kultury pochodzą m.in. z Lubusza, jak i również z Górzycy, dlatego uczeni postanowili w ramach tejże kultury wyodrębnić jedną z jej podgrup- tzw. grupę górzycką.

Lokalizacja Osady
Lokalizacja osady

Wróćmy jednak do osady w Kunowicach, bo odnaleziono tutaj całkiem sporo różnych ciekawych obiektów. Jakich? Uczeni dokopali się mianowicie do całkiem niemałej ilości ceramiki. W sumie oszacowano, że tylko w tym jednym miejscu natrafiono na pozostałości w sumie 122 naczyń, a wśród nich m.in. charakterystycznych dla kultury łużyckiej kubków, dzbanów, amfor, czy mis.

Trudno jednak stwierdzić ponad wszelką wątpliwość czy ludność ta zamieszkiwała ten niewielki obszar w sposób stały, czy może było to jednak miejsce o jakimś charakterze kultowym, religijnym, sakralnym.

Literatura:

  1. J. Affelski, M. Bugaj, M. Dziewanowski, J. Wrzosek Archeologia Środkowego Nadodrza, Zielona Góra 2015