Przybliżyć chciałam dzisiaj temat hipoteki w obecnej sytuacji. Większość banków obecnie podniosła znacznie wkład własny. Oznacza to , że podczas ubiegania się o kredyt trzeba się przygotować na własny wkład finansowy w wysokości 20 %. Pozostało już niewiele banków proponujących wkład własny w wysokości 10 %. To nie wszystko jeśli chodzi o zmiany. Większość banków negatywnie podchodzi do śmieciowych umów. Nie dostaną kredytu ci, którzy pracują tylko i wyłącznie na umowie zlecenie lub o dzieło.

Rynek słubicki jest drogim rynkiem nieruchomości, a co za tym idzie? Banki bardzo dokładnie weryfikują wartości nieruchomości. Obecnie ceny proponowane przez właścicieli nieruchomości nie są uznawana w banku jeśli są zbyt wysokie. Bank obniżając wartość kupowanej nieruchomości zmusza kupującego do posiadania jeszcze większego wkładu własnego.

Większość Banków Obecnie Podniosła Znacznie Wkład Własny.
Większość Banków Obecnie Podniosła Znacznie Wkład Własny.

Obecnie kredyt hipoteczny nie będzie dostępny dla każdego. Bez wkładu własnego oraz przygotowanych oszczędności na prowizje i koszty bankowe oraz notariusza możemy zapomnieć o własnym M.

Aby nie przedstawić kredytów hipotecznych tylko z negatywnej strony dodam, że obecnie zostały bardzo mocno obniżone stopy procentowe.  Kredyt hipoteczny składa się z marży i właśnie stopy procentowej. Marża jest stała i nie zmienia się w trakcie spłaty kredytu natomiast stopa procentowa dla złotówek nazywa się Wibor 3,6 i 12 m-czny jest zmienna. Najczęściej banki korzystają z 3 m-cznego Wiboru. Czyli co 3 m-ce zmienia się nam rata jeśli zmianie ulegają w między czasie stopy procentowe.

Cieszyć mogą się najbardziej ci, co już kredyt hipoteczny posiadają, gdyż raty w maju spadły nawet o 100 zł. Oczywiście liczy się wartość zaciągniętego kredytu. Im kredyt większy i wyższa rata tym różnica jest większa.

Na rynku mamy obecnie do wyboru raty stałe i zmienne. Oznacza to, że możemy w banku wybrać kredyt z ratą stałą, która gwarantuje nam niezmienność raty kredytu. Nie trwa to przez cały okres kredytu. Obecnie banki proponują stałą ratę do 5 lat. Po tym okresie raty zamieniają się w zmienne.

Jaką radę mam dla osób myślących o kredycie hipotecznym na swoje 1 własne M?

Najpierw trzeba przeanalizować cenę mieszkania, które chcemy kupić. Ważna w tym momencie jest cena za 1 m2. Jeśli jest za wysoko poszukajmy mieszkania tańszego.

Kolejna wskazówka to bank, czyli oferta i koszty bankowe jakie dodatkowo obciążą budżet domowy.

Przed nami czasy, w których musimy myśleć o przyszłości, kalkulować nasze wydatki i oszczędności.  Trzeba tak dobrać koszty czyli ratę kredytu, aby pozwoliła ona na swobodne życie i możliwość odkładania pieniędzy nawet bardzo drobnych.