Lato to szczególny okres dla naszej skóry. W dobie internetu aż roi się od artykułów na temat „jak dbać o skórę latem”, jak ją pielęgnować, jakie kosmetyki będą dla naszej skóry najlepsze etc. Wiele z nich spogląda jednak na temat ze zbyt wąskiej perspektywy, skupiając się w dużej mierze na pielęgnacji i pomijając niestety wiele innych ważnych aspektów. Jakich? Wyjaśni nam specjalista dermatolog lek. spec. Wioleta Hoppa, która doradzi, o czym należy pamiętać przed nadejściem letnich upałów.

Badanie znamion i niepokojących zmian skórnych

Niestety większość z nas nie myśli o tego rodzaju badaniach, dopóki nie zetknie się z problemem raka skóry w swoim najbliższym otoczeniu. Tymczasem badanie dermatoskopowe (inaczej dermatoskopia, czy dermoskopia) jest bezbolesne i bezinwazyjne, a może wykryć czerniaka, czyli raka skóry, na wczesnym etapie rozwoju. Do badania nie trzeba się też specjalnie przygotowywać. Polega ono na mikroskopowym oglądaniu powierzchni skóry, co umożliwia obserwację i ocenę struktur barwnikowych.

Dermatoskopia Słubice Fot. Canva
Dermatoskopia Słubice. Zdjęcie poglądowe. Fot. Canva.

Gdy zauważymy, że nasze znamię, pieprzyk rośnie, zmienia kształt lub kolor, gdy dostrzeżemy nowe znamię, w szczególności, gdy jest choć trochę inne od pozostałych, nie wolno zwlekać z badaniem u lekarza dermatologa. Wspomniany już czerniak jest bowiem jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych i najbardziej złośliwym nowotworem skóry. Nie mam tutaj na celu straszyć czytelników, lecz w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” muszę podkreślić rolę profilaktycznych badań skóry. Nie do przecenienia jest bowiem dermatoskopia, która nie wymaga ze strony pacjenta dużego zaangażowania, a może go uchronić przed powikłaniami zdrowotnymi. Badaniu dermatoskopem powinien się poddać każdy przynajmniej raz w roku. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry, powinny poddać się badaniu dwa razy w roku oraz każdorazowo w przypadku zmiany budzącej niepokój.

Regularne picie wody

Niestety często bagatelizujemy zbawienny wpływ wody na funkcjonowanie naszego organizmu. Co ma ona wspólnego z kondycją naszej skóry? Nasz organizm składa się z niej nawet w 70 proc. Niemal 20 proc. wody obecnej w organizmie znajduje się w skórze. Wystarczy niewielki jej ubytek, by w naszym organizmie zaczęły zachodzić niekorzystne zmiany, jak na przykład gromadzenie się toksyn. To z kolei powoduje, że pojawiają się zmiany skórne takie jak zaskórniki i trądzik, wzrasta ryzyko infekcji bakteriami, wirusami, grzybicą oraz wystąpienia alergii skórnych. Jeśli zatem chcemy, by nasza skóra zachowywała zdrowy wygląd i kondycję, nawadniajmy się przede wszystkim od środka, sięgając po najtańszy i najskuteczniejszy kosmetyk, jakim jest woda.

Promienie słoneczne

Wszyscy doskonale wiemy, że wzmożone działanie promieni słonecznych latem może być szkodliwe dla skóry. Z drugiej strony wiemy też, że dzięki syntezie, zachodzącej pod wpływem promieniowania słonecznego UVB, jesteśmy w stanie pokryć aż 90% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę D. Jestem zdecydowaną zwolenniczką mądrego wystawiania ciała na Słońce. Najczęstszym grzechem jest bowiem nadmierna ekspozycja skóry na jego działanie i nieodpowiednia dbałość o skórę w trakcie opalania. Choć mogłoby się wydawać, że dzięki promieniom słonecznym skóra jest pięknie opalona, to tak naprawdę jest to skutek działań ochronnych organizmu, który najzwyczajniej w świecie zwiększa produkcję melaniny.

Brandmed Słubice
Centrum Medyczne Brandmed, Słubice. Fot. Katarzyna Bemben.

Czy opalanie się ma w takim razie jakiś sens? Musimy rozważyć listę „za” i „przeciw”. Jeśli natomiast wybierzemy ten sposób spędzania czasu na plaży, pamiętajmy o podstawowych zasadach: używajmy kremów z wysokim filtrem (przyjęło się, że krem z filtrem 50 przeznaczony jest głównie dla dzieci, co nie jest prawdą!), uzupełniajmy warstwę kremu po kąpieli i wycieraniu ciała, nie doprowadzajmy do przegrzania się skóry, nawilżajmy ją częściej niż w pozostałe pory roku. Pamiętajmy także o przeciwwskazaniach do opalania (m.in. liczne przebarwienia, znamiona barwnikowe, niezagojone tatuaże i duże rany, stany zapalne skóry, bielactwo, a także choroby serca czy układu krążenia). Wówczas nasz organizm odpłaci nam się pięknym wyglądem i zdrową kondycją skóry.

Masz pytania? Kontakt z dermatologiem lek. spec. Wioletą Hoppą:

95 758 2649, 518 011 108

info@brandmed.eu

Centrum Medyczne Brandmed, Daszyńskiego 1, 69-100 Słubice