Jest takie miejsce w sąsiednim Frankfurcie nad Odrą, gdzie opieka nad zwierzętami niesie także pomoc osobom niepełnosprawnym. Jest to „Wildpark Frankfurt Oder”, czyli frankfurckie mini zoo. To wspaniałe miejsce, w którym pomoc działa w dwie strony. Zwierzęta mają opiekę, a niepełnosprawni pracę. Ale od początku…

Na zachodnich obrzeżach Frankfurtu nad Odrą, kiedy ostatni żołnierze rosyjscy wycofali się z miasta w 1994 roku, pozostawili po sobie liczne koszary, strzelnice i zalesione tereny w opłakanym stanie. Należała też do nich strzelnica w lesie miejskim Rosengarten, która była używana przez wojska cesarskie od 1912 roku. Właśnie tam w latach 1994-2000 wybudowano frankfurckie mini zoo o nazwie „Tierpark”.

Niektórzy zaangażowani mieszkańcy postanowili w tym miejscu stworzyć oazę natury, jako miejsce rekreacji. Dużym zaangażowaniem wykazały się także frankfurckie firmy, które pomagały mieszkańcom w planowaniu i projektowaniu parku. Od czasu otwarcia, a było to w czerwcu 2000 roku, Wildpark stał się popularnym miejscem wycieczek. Po szeroko zakrojonych działaniach związanych z renowacją, rozbiórką starych budynków i pracami budowlanymi powstało stowarzyszenie Wildpark Frankfurt nad Odrą e.V., które rozpoczęło budowę mini ZOO.

1 czerwca 2000 r. nastąpiło uroczyste otwarcie. Było tak duże zainteresowanie, że przybyło około 2 tys. mieszkańców Frankfurtu, aby zobaczyć skromne początki „Wildparku” i zachęcić zaangażowanych do dalszego rozwoju.

Jeszcze większej dynamiki rozwój nabrał 1 czerwca 2006 r. wraz z przekazaniem mini zoo spółce „Gronenfelder Werkstätten gGmbH” .

Rozbudowa budynku socjalnego i restauracji, jak również przeprojektowanie strefy wejściowej były tego namacalnym dowodem. Główne prace w „Wildparku” wykonywane są przez grupę osób niepełnosprawnych pod nadzorem wykwalifikowanej kadry. Stworzono tu również wiele potrzebnych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Połączenie ciekawego miejsca w mieście z możliwością stworzenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, czyni to miejsce wyjątkowym i godnym wsparcia frankfurckich przedsiębiorstw oraz magistratu.

Jakie atrakcje?

W „Wildparku” znajdziecie rośliny i zwierzęta z umiarkowanych stref klimatycznych Europy. Ponad 300 zwierząt z 30 gatunków na powierzchni około 17 ha (wiele różnych zwierząt żyje na terenie parku w pomieszczeniach zaprojektowanych tak, aby były bliskie naturze i odpowiednie dla ich gatunku), wycieczki z przewodnikiem, przejażdżki na kucykach, ogniska, pyszne jedzenie i napoje w nowo otwartej restauracji w rustykalnej atmosferze. Przylegający park oraz las miejski oferują wiele możliwości zwiedzania obszarów zielonych, pełnych magicznej przyrody.

Na terenie „Wildparku” powstała szkoła w ramach wspólnego projektu stowarzyszenia Wildpark Frankfurt nad Odrą, Urzędu ds. Sportu i Administracji Szkół we Frankfurcie nad Odrą oraz Zarządu Szkoły Państwowej. Jej centrum to dom z muru błotnistego. W tym miejscu uczniowie spotykają się, aby zapoznać się z tematem dnia danego projektu lub wycieczki, albo, żeby zaprezentować wyniki na zakończenie licznych tutaj odbywających się imprez.

W centrum oferty edukacyjnej „Wildparku” dla uczniów szkół podstawowych realizowane są tutaj cele edukacyjne, takie jak zamiłowanie do przyrody i pozytywny związek emocjonalny lub zainteresowanie pracą w przyrodzie. Przekazywana jest niezbędna podstawowa wiedza o przyrodzie i środowisku. W ramach wycieczek przyrodniczych, nasze dzieci maja możliwość oderwać się od wszechobecnego wirtualnego świata gier komputerowych i komórek. Poprzez takie wycieczki tworzy się więź do zwierząt i możliwość przejmowania odpowiedzialności.

Każdy odwiedzający „Wildpark” ma możliwość adopcji ulubionego zwierzęcia. Adopcja ma na celu przede wszystkim wspieranie dalszego rozwoju i projektowania „Wildparku”. Dochód z adopcji zwierząt jest proporcjonalnie wykorzystywany na karmienie i opiekę nad zwierzętami oraz na dalsze projektowanie i budowę nowych pomieszczeń. Adoptujący nie przejmuje żadnych dalszych zobowiązań wobec spółki i nie posiada żadnych praw osobistych do zwierzęcia.

Jak można zostać adoptującym?

Bardzo prosto. Zainteresowane strony wybierają zwierzę z listy zwierząt do adopcji i wypełniają wniosek. Adoptujący przekazuje kwotę dofinansowania na konto Gronenfelder Werkstätten w celu dofinansowania utrzymania zwierząt. Adopcja jest ważna przez okres jednego roku i rozpoczyna się od daty przekazania kwoty pieniędzy.

Dziś „Wildpark” jest popularnym celem wycieczek poza granice miasta. Odwiedza go rocznie ponad 50 tys. osób. Ten bezpośredni kontakt z naturą, to wielkie przeżycie, miejsce relaksu i wypoczynku na łonie natury.

Godziny otwarcia:
Od 1 kwietnia do 31. października Poniedziałek – piątek 10.00 – 17.00, sobota, niedziela- 09.00 – 18.00
Od 1 listopada do 31 marca codziennie od 09.00 do 16.00