W pobliżu Frankfurtu nad Odrą, w obszarze jeziora Odra-Szprewa, leżące na terenie ochrony krajobrazu w byłym miejscu kopalni Finkenheerd jest najczystsze w całym kraju jezioro. A nazywa się … Helenesee

– Duża piaszczysta plaża, pomieści sporo osób. Jest czysto, woda przyjemna, blisko Słubic. Fajne imprezy, ale przede wszystkim to jest to fajne miejsce na wyciągnięcie ręki – opisuje słubiczanka Dominika. 

Wiedzieliście,że Helenesee ma 250 hektarów i jest drugim najgłębszym jeziorem Brandenburgii. Jego piękne położenie wśród lasów sosnowych znajduje się około ośmiu kilometrów na południe od Frankfurtu. Z jego uroków korzysta mnóstwo słubiczan. Ciekawostką jest to, że 2013 r. Helenesee zostało wybrane przez widzów Rbb (Rundfunk Berlin-Brandenburg) jako najpiękniejsze jezioro Brandenburgii. 

Plaże

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Dobra jakość wody oraz szerokie plaże nadały temu akwenowi przydomek „Małe Morze Bałtyckie”. Dlaczego? Bo charakter szerokich plaż piaszczystych tworzy klimat nadmorskiego wypoczynku. Słubiczanie uwielbiają to miejsce.

-Uwielbiam tamtejszą plażę oraz krystalicznie czystą wodę i oczywiście za to, że otoczenie jeziora przypomina morze – mówi Monika Hyża ze Słubic.

Pani Monika jezioro odwiedza regularnie. Fot. Archiwum prywatne.
Pani Monika jezioro odwiedza regularnie. Fot. Archiwum prywatne.

Nurkowanie

Jezioro jest popularne wśród nurków ze względu na ukształtowanie terenu. Helenesee powstało z dawnej kopalni węgla brunatnego „Kopalnia Helene” (1906–1958) i dlatego też jest rajem dla nurków, gdyż jego maksymalna głębokość wynosi do 57 m, a widoczność przy sprzyjających warunkach dochodzi do 12 m.  Na jeziorze znajduje się kilka klubów nurkowych,  szkoła nurkowania Aqua & Aero Dive Center i łódź podwodna dla turystów Mini–U-Boot Nemo.

Kulturalno – sportowa wiosna i lato nad Helenesee

Gdy pogoda zachęca już do przyjazdu nad jezioro Helene zaczynają się tam odbywać różnorodne programy sportowo- kulturalne. Zainteresowani znajdą tam atrakcje skierowane do dzieci i młodzieży, takie jak np. corocznie organizowany Eurocamp am Helenesee.  Imprezy na plaży, koncerty na żywo i wieczory dyskotekowe to najważniejsze wydarzenie dla młodego pokolenie, a mowa tu o Helene Beach Festival, kilkudniowa impreza, która od lat z wielkim powodzeniem organizowana jest nad jeziorem Helene.

Największą cykliczną imprezą jest tu Helene Beach Festival. Ewent pierwszy raz został zorganizowany w 2010 roku, przybyło około 65 tys. osób, uwielbiających dobrą muzykę.

Baza noclegowa i rekreacyjna

Nocowanie nad jeziorem po byłej kopalni, to przede wszystkim camping oraz namioty. Dla chcących spędzić czas aktywnie, znajdziecie tam między innymi korty tenisowe, boisko do siatkówki, boiska do piłki nożnej, oferty szkół nurkowania i surfingu, a także wypożyczalnia łodzi, rowerów wodnych i rowerów. Jezioro można obejść w ciągu ok 4 godzin, zwiedzając przy tym jego położenie oraz liczne plaże.