Autor: Ilona Rasińska. Psia Akademia – Mądrala

W nowej rodzinie, w zależności gdzie trafi szczenię, inaczej będzie przebiegało jego wychowanie. W przypadku osoby samotnej zwykle powstaje bardzo silna więź pies-człowiek, co z czasem wyklucza z niej innych ludzi. Zdarza się, że taki pies nie toleruje obcych, co w połączeniu z brakiem socjalizacji może prowadzić do niepożądanej agresji. Ważna więc jest odpowiednia socjalizacja.

Jeżeli pies trafi do rodziny z dziećmi będzie miał doskonałe możliwości socjalizacji, to pozytywna strona, lecz trzeba uważać na właściwą edukację psiaka. Jeżeli naukę psa pozostawimy dzieciom , a zwłaszcza tym młodszym , to nim się obejrzymy, będziemy mieć dorosłego psa, który ciągle goni, skacze i podszczypuje po nogach i rękach. Co gorsza, obce dzieci np. w parku mogą się wystraszyć, gdyż nie wiedzą, że ten żywiołowy atak jest tylko zabawą. Musimy więc dopilnować, aby dzieci uczyły psa tylko pożądanych i ustalonych wcześniej zachowań. Osoby planujące dzieci powinni zadbać o odpowiednią socjalizację psa z niemowlakami i małymi dziećmi.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW
Fot. Psia Akademia Mądrala
Fot. Psia Akademia Mądrala

Czasami decydujemy się na drugiego psa, gdyż dużo pracujemy i nasz pupil zostaje sam. W takiej sytuacji trzeba zwrócić uwagę, aby szczenię nie było bardziej związane ze swoim towarzyszem niż z ludźmi. Jest to sytuacja podobna do wycieczki do obcego kraju z przyjacielem, co może skutecznie nas zniechęcać do podejmowania wysiłku komunikowania się w obcym języku. Może się zdarzyć, że twój nowy pies będzie wolał towarzystwo twojego starego psa niż twoje.

Fot. Psia Akademia Mądrala
Fot. Psia Akademia Mądrala

Mając już w domu upragnionego malucha, musimy pamiętać, że wychowując psa najważniejsza jest konsekwencja. Psy kochają rytuały i przewidywalność. To buduje ich poczucie bezpieczeństwa, a dla nas jest kluczem do sukcesu. Szczeniak wymaga na początku dużo poświęcenia i uwagi. W pierwszych dniach niezbędne może stać się wzięcie kilku dni urlopu. Dobrze jest przygotować dom jak dla raczkującego niemowlęcia – młody pies jest tak samo ciekawski i nieprzewidywalny. Warto więc zabezpieczyć kontakty, kable i pochować cenne przedmioty. W szczególności nasze ulubione buty.

Hotel dla psów u Axela
Hotel dla psów u Axela

Przemyślmy podział terytorium w naszym domu lub mieszkaniu. Jeśli mamy pomieszczenia do których nie chcemy wpuszczać psa – konsekwentnie odmawiamy futrzakowi wstępu do nich. Nie ma wyjątków lub „tylko na trochę”. Jasno określmy miejsce do spania dla naszego pupila. Psie posłanie nie może leżeć w ciągu komunikacyjnym, blisko grzejnika lub w przeciągu. To powinno być spokojne zaciszne miejsce. WAŻNE !!! Pies ma lubić swoje posłanie, nie wolno więc wysyłać go tam za karę.

Hotel dla psów u Axela
Hotel dla psów u Axela

Denerwuje Cię żebranie przy stole? Nie chcesz żeby wpatrywał się w Ciebie „oskarżyciel posiłkowy” i śledził z wyrzutem w oczach każdy zjadany przez Ciebie kęs? Podawaj karmę w wyznaczonych porach i nie rzucaj okazjonalnie super kąsków. Żelazna zasada: zero resztek z talerza , jeżeli już, to dajemy je w misce po ukończonym posiłku!

Fot. Psia Akademia Mądrala
Fot. Psia Akademia Mądrala

Literatura : Gwen Bailey „Szczenię doskonałe”, „Pies w domu „praca zbiorowa  ​​

Podobał Wam się artykuł? Polub nas na Facebooku.

Czytaj też: Zanim podejmiesz decyzję o zakupie psa koniecznie określ swój charakter.