Berlin – miasto mulit-kulti (wielokulturowe), tak nazywane jest nie tylko przez mieszkańców, ale również przez osoby, które chętnie odwiedzają tę wielomilionową metropolię. W większości jest to miasto, w którym nasi rodacy znaleźli pracę. Ale nie tylko. Miasto jest przez nas często odwiedzane, ponieważ swoimi zabytkami, atrakcjami, a przede wszystkim swoją różnorodnością przyciąga tłumy turystów przez cały rok. 

Dzisiejszy artykuł o Berlinie jest wprowadzeniem do cyklu, który ukazywać się będzie cotygodniowo na naszym portalu. Pewnie większość z Was dobrze zna zabytki, które zostały tu opisane, natomiast wstęp o Berlinie jest zapowiedzią wyprawy poprzez Berlin, który znamy i który skrywa przed nami jeszcze wiele perełek. Powróćmy jednak do wprowadzenia.

Berlin jest stolicą Republiki Federalnej Niemiec od 1990r. a jednocześnie jednym z 16 krajów związkowych. Liczące około 3,7 miliona mieszkańców miasto, jest najbardziej zaludnionym miastem w Unii Europejskiej. Berlin jako państwo-miasto, składa się z dwunastu okręgów administracyjnych (Bezirk) na prawach miejskich, które dzielą się na 96 dzielnic (Ortsteil). Oprócz rzek Spree i Havel na obszarze miejskim znajdują się mniejsze rzeki oraz liczne jeziora i lasy. Jako ciekawostkę można przytoczyć, iż Berlin posiada więcej mostów niż Wenecja, ale o tym przeczytacie w kolejnych artykułach.

Dzisiaj przedstawimy 5 najczęściej odwiedzanych miejsc w Berlinie, kolejność nie stanowi wyznacznika popularności. 

TOP 5 ZABYTKÓW, KTÓRE SĄ SYMBOLEM BERLINA

1 . Fernsehturm – Wieża telewizyjna

Najbardziej komercyjne miejsce z całej listy to Fernsehturm, czyli berlińska wieża telewizyjna, znajdująca się na Alexanderplatz. Wieża ma 365 metrów wysokości ( tyle ile dni w roku i jest to pomysł architekta oraz 3 metry anteny) i jest tym samym najwyższym budynkiem w Niemczech. Na wysokości 203 metrów mieści się restauracja, która w ciągu godziny obraca się o 360°. Można więc połączyć przyjemne z pożytecznym, ale za taką atrakcję musicie liczyć się z kosztem samego wstępu w kwocie 15€. Można również przez internet zarezerwować wejściówkę, a to przyspieszy możliwość podziwiania panoramy Berlina.

Fot. Grzegorz Zarzecki
Fot. Grzegorz Zarzecki

2. Brandenburger Tor – Brama Brandenburska

Brama Brandenburska została zbudowana w latach 1788–1791 według planów Carla Gottharda Langhansa i jest wzorowana na budynku bramy (Propyleje) na Akropolu Ateńskim. Sześć doryckich kolumn zwieńcza Quadriga zaprojektowana przez Johanna Gottfrieda Schadowa. Opowiada własną historię: Napoleon sprowadził Kwadrygę do Paryża w 1806 roku na znak swojego triumfu. W 1814 r. powróciła do swojego tradycyjnego miejsca w Berlinie po pokonaniu cesarza francuskiego. Brama nazywana przez mieszkańców Wahrzeichens Berlin- punktem orientacyjnym Berlina. 

Fot. Redakcja I Love Słubice
Fot. Redakcja I Love Słubice

3. Berliner Dom

Katedra berlińska (oficjalnie Domkirche) w Lustgarten na Wyspie Muzeów to kościół ewangelicki i miejsce pochówku dynastii w berlińskiej dzielnicy Mitte. Zbudowany w latach 1894–1905 przez Juliusa Raschdorffa w stylu neorenesansu i neobaroku, jest największym kościołem ewangelickim w Niemczech i jednym z najważniejszych grobowców dynastycznych w Europie. Oprócz nabożeństw katedra służy także do organizacji wydarzeń państwowych oraz koncertów.

4. Wyspa Muzeów (Museumsinsel)

W centrum Berlina znajduje się jeden z najwybitniejszych kompleksów muzealnych w Europie. Jest to Wyspa Muzeów. W 1930 r. grupa pięciorga architektów, rozpoczęła pracę nad tą budowlą. Dzielnica muzeów została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1999 r.. Na samej wyspie punktem centralnym jest park Lustgarten z fontanną i znajdująca się tuż obok Katedra Berlińska (Berliner Dom). Wstęp jest płatny i najlepiej kupić bilet dzienny, który umożliwia wstęp do wszystkich obiektów, a na zwiedzanie najlepiej poświęcić cały dzień.

Fot. Grzegorz Zarzecki
Fot. Grzegorz Zarzecki

5 muzeów znajdujących się na wyspie:

  • Muzeum im. Bodego (Bodemuseum)
  • Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum)
  • Nowe Muzeum (Neues Museum)
  • Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie) 
  • Stare Muzeum (Altes Museum)

5. Pałac Charlottenburg

Barokowa perełka architektoniczna, piękny ogród i romantyczna atmosfera. Pałac Charlottenburg zdecydowanie wyróżnia się na mapie Berlina, a przyciąga zwiedzających m.in. ze względu na piękny park którym jest otoczony. 

Dawniej oddalona od miasta o 7 kilometrów wieś o nazwie Lietze, teraz jedna z najdroższych dzielnic Berlina. 1696 roku królowa Prus Zofia Charlotta Hanowerska zleciła budowę swojej letniej rezydencji. W czasach podziału Berlina dzielnica Charlottenburg stała się prawdziwym centrum życia towarzyskiego i kulturalnego. Tak zostało do dziś.

Na zakończenie dołączamy piękną galerię zdjęć i film naszego Czytelnika Grzegorza Zarzeckiego, który postanowił zrobić sobie rowerową przejażdżkę po Berlinie.