Jak wiadomo nie od dziś, w Słubicach najbardziej popularną dyscypliną sportową jest piłka nożna. Oprócz kilkunastu drużyn dzieci i młodzieży skupionych w kilku Uczniowskich Klubach Sportowych prężnie działają do kluby seniorów. Dziś zaglądamy do Słubickiego Klubu Sportowego (SKP).

 Stowarzyszenie kultury fizycznej pn. „Słubicki Klub Piłkarski SKP Słubice” zostało zarejestrowane w KRS-ie w 2001 roku (kto by pomyślał!). Jego główne cele są oczywiście zawiązane z piłką nożną, w tym: zrzeszenie członków w klubie, prowadzenie różnych form szkolenia sportowego, organizowanie meczy, obozów, zawodów sportowych, imprez sportowo-rekreacyjnych, uczestnictwo w rozgrywkach piłkarskich, turniejach, imprezach sportowych w tym międzynarodowych, organizowanych przez inne kluby, stowarzyszenia, związki sportowe. Dziś jednak nie będziemy przypominać historii tego klubu, choć działo się wiele, bo były awanse i spadki ligowe, było szkolenie młodzieży, były też inne wydarzenia rekreacyjne, festyny, pikniki, akcje charytatywne. Jednak o tym może kiedy indziej.

Dziś wracamy z naszą relacją do ostatniej soboty 8 sierpnia, kiedy to SKP rozpoczęło na boisku w Słubicach swoją tegoroczną przygodę w lubuskiej A-klasie. Los chciał, że pierwszym rywalem została znana doskonale z poprzednich sezonów ekipa Znicza Trzemeszno. Od razu donosimy, iż mecz ten zakończył się remisem 3-3. Była w tym meczu szansa na zwycięstwo, gdyż to słubiczanie wyszli na prowadzenie 3-2 po rzucie karnym. Jednak już za chwilę, nie wiadomo czy przez rozluźnienie, czy błędy w defensywie (a może i to i to) gościom udało się zremisować. Taki wynik pozostał już do końca meczu. Strzelcami bramek dla gospodarzy byli: Łukasz Kozyra, Andrzej Drabiec i Przemysław Mól. Obiektywnie lub może nawet trochę subiektywnie po roli obserwatora tego pojedynku można stwierdzić, że powyższy remis był sprawiedliwy.

O ocenę meczu, obecną sytuację w klubie, oraz perspektywy na przyszłość zapytaliśmy trenera i zarazem aktualnego prezesa zarządu Adama Mrozińskiego. – Według mnie inauguracja ligi po aż 9-miesięcznej przerwie rozgrywkowej wypadła dobrze. Myślę tu zarówno o postawie zespołu i części organizacyjnej, również bardzo ważnej. Jeśli chodzi o sam wynik to jestem zadowolony ze strzelenia trzech bramek, natomiast już mniej z defensywy. Było dużo błędów, za które jednak jako trener biorę w pełni odpowiedzialność – mówi prezes.

Okazało się, że ustawienie przeze mnie zespołu w ten sposób nie było do końca dobre. Cały czas to analizuję i na pewno będą w nim zmiany w kolejnych meczach. Chłopaki naprawdę ciężko trenują na treningach i zarówno tam, jak i w tym i kolejnych meczach ligowych nie będą się oszczędzać. Nasz sobotni rywal, z którym już wielokrotnie graliśmy to bardzo solidny A-klasowy zespół. Mają swoją unormowaną kadrę dobrych kilka lat, strzelają dużo bramek ze stałych fragmentów gry. Natomiast skład SKP dosłownie kilka dni przed sezonem można powiedzieć, że się rozsypał. Po ostatniej rundzie odszedł od nas dotychczasowy trener, czego bardzo żałujemy. Kilku zawodników „z zewnątrz” odeszło, a kilku następnych zmieniło barwy klubów. Dlatego mogę powiedzieć z całą pewnością zarówno Klub jak i zespół budujemy od nowa – dodaje.

Priorytety nowego zarządu

W tym miejscu warto dodać, że w lutym br. zmienił się całkowicie zarząd. Prezesem został nasz rozmówca Adam Mroziński, a zarząd uzupełniają jeszcze Łukasz Gulbiński, Przemysław Mól i Dawid Rękawiecki.

– Priorytetem nowego zarządu jest aby w naszym klubie grali w większości miejscowi zawodnicy, co na dziś się udało. Kilku z nich po kilku latach przerwy wróciło, z czego się bardzo cieszymy. Oczywiście, chyba jak każda organizacja borykamy się z problemami finansowymi. Chcielibyśmy zatrudnić trenera, jednak wszystkie środki finansowe są przeznaczone na sprawy organizacyjne (wyjazdy, sędziowie, wynajęcie boiska). Cały czas szukamy w związku z tym sponsorów – mówi A. Mroziński. Zapytany o plany na tegoroczny sezon ligowy odpowiedział, że najważniejsze jest to żeby zawodnicy, zarząd i kibice czerpali z gry radość i byli zdrowi.

Wiele lat temu postanowiono stworzyć drugi zespół seniorski w Słubicach, co nie zawsze podobało się niektórym działaczom, samorządowcom czy kibicom. Jednak warto pochwalić zespół SKP, wszystkie jego dotychczasowe zarządy za konsekwencję i upór, i chyba zapełnienie niszy piłkarskiej dla zawodników, którzy np. nie zmieściliby się w Polonii Słubice, a do tego nie musieli grać po okolicznych miejscowościach.

– Czeka nas dużo pracy, na efekty trzeba będzie na pewno poczekać. W sobotnim meczu jednak tzw. „momenty” były. Teraz do mnie jako trenera i do zawodników należy zrobić wszystko, aby z meczu na mecz było ich coraz więcej- Tyle trener SKP, kibiców zapraszamy na kolejne mecze i wyjazdowe, i te na miejscu. Ich daty i godziny będą dostępne na stronie fb Klubu i GOZPN.

SKŁAD SKP SŁUBICE SEZON 2020/21

TRENER: ADAM MROZIŃSKI

BRAMKARZE: Michał Mosica, Łukasz Brzeskot (WOLNY ZAWODNIK)

OBROŃCY: Konrad Olejnik, Norbert Polowczyk, Andrzej Drabiec (ZORZA KOWALÓW), Łukasz Najder,Damian Stanulewicz (WOLNY ZAWODNIK), Damian Szydło, Adam Mroziński , Arkadiusz Ćwiek (JUWENIA BOCZÓW)

POMOCNICY: Dawid Baranowski (POWRÓT Z WYPOŻYCZENIA), Tomasz Łubowski (WOLNY ZAWODNIK), Marcin Śmielewicz, Przemysław Mól, Dominik Gabrysz, Dawid Rękawiecki, Łukasz Przywoźny (JUWENIA BOCZÓW), Łukasz Gulbiński (JUWENIA BOCZÓW)

NAPASTNICY: Piotr Mroziński (JUWENIA BOCZÓW), Łukasz Kozyra (JUWENIA BOCZÓW), Mateusz Zając.

Czytaj też: Polonia Słubice dalej bez punktów – porażka z Dąb Sława Przybyszów [GALERIA]