„Pamięć i nadzieja” – tak nazwano kapsułę czasu, w której znalazły się pamiątki dla przyszłych pokoleń umieszczone w wehikule czasu na 200 lat. Wieko kapsuły zamknęła płyta z napisem „W 100. lecie Cudu nad Wisłą nasza teraźniejszość aby potomni mogli poznać swoją przeszłość. Otworzyć w roku 2220.”

Kapsułę zakopano w sobotę (15 sierpnia) przy kościele Ducha Świętego w 100. rocznicę bitwy warszawskiej. Może być otwarta za równe 200 lat. – Dzięki niej przyszłe pokolenia dowiedzą się, jacy byliśmy, jak żyliśmy, co dla nas było ważne. W kapsule umieszczony jest kawał naszej historii. Chciałbym dożyć tego czasu, kiedy zostanie otwarta i zobaczyć reakcję przyszłego pokolenia. Ale chyba nie dam rady… – żartuje jeden z pomysłodawców kapsuły Michał Sobociński.

W kapsule znalazło się wiele pamiątek, są to m.in. księga pamiątkowa z listem do przyszłych pokoleń Słubiczan, pamiątki związane z mieszkańcami miasta i regionu, flaga NSZZ Solidarność, listy nadesłane od Przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, abp. Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego, Ordynariusza naszej diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego, abp. Józefa Michalika i kard. Henryka Gulbinowicza, list skierowany do przyszłych pokoleń słubiczan od Marszałka Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, od premiera Mateusza Morawieckiego. Do księgi wpisały także władze samorządowe i uczniowie słubickich placówek oświatowych. Nie zabrakło również miejsca dla mieszkańców Słubic. 

„Dziś, pisząc te słowa w przededniu setnej rocznicy bitwy warszawskiej, jednej z ważniejszych batalii w dziejach nowożytnego świata, jestem dumny, że pomimo trudności związanych z pandemią mogliśmy uczcić pamięć bohaterów tamtych dni. Jako mieszkaniec powiatu słubickiego mogę śmiało powiedzieć: pamiętamy. Pamiętamy mimo przeciwności losu. I pamiętać będziemy” – to fragment wpisu starosty Leszka Bajona do księgi.

Podczas uroczystości odsłonięto także tablicę pamiątkową, poświęconą bohaterom sprzed stu lat. Kwiaty złożyli przy niej m.in. starosta Leszek Bajon, burmistrz Mariusz Olejniczak i inni przedstawiciele samorządu i instytucji pozarządowych.