Strażacy z Rzepina nie próżnują. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy druhowie i jedna druhna OSP poświęcili  każdą wolną chwilę  na zrobienie punktu czerpania wody do celów gaśniczych.  Punkt powstał na Ilance na wysokości rzepińskiego starego miasta.
 
 
– Pomysł zrodził się już dawno temu, ale impuls do działania pojawił się pod koniec zeszłego roku, gdy strażacy przeprowadzali w tej lokalizacji wspólne ćwiczenia z OSP Lipinki Łużyckie, a konkretnie , gdy sprawdzaliśmy tam sprawność motopomp. – piszą na swoim Facebooku strażacy.  
 
Przy betonowym mostku, obok wiaty, znajdowało się zarośnięte i zaniedbane zejście do wody z wybetonowanym brzegiem – prawdopodobnie pozostałość po ogródkach działkowych. Miejsce to jest dogodne dla poboru wody zarówno przez samochody gaśnicze, jak i motopompy. Dojazd brukiem i duży plac przed mostkiem umożliwiają podjeżdżanie i manewrowanie wozami. Samo miejsce ma historyczne znaczenie dla straży – przed wojną przy mostku znajdowała się bowiem strażacka wieża i plac do ćwiczeń.
– Po uzgodnieniach z Burmistrzem Rzepina – któremu dziękujemy z tego miejsca za przychylne podejście i błogosławieństwo dla naszej inicjatywy! – zaplanowaniu i zebraniu odpowiednich materiałów przystąpiliśmy do działania – czytamy. 
 
Wokół zejścia strażacy wzmocnili teren oraz zrobili dodatkowe pochylnie do opuszczania linii ssawnych, następnie oczyścili okolice punktu ze śmieci i gruzu, a ponadto wyrównali, ubili i wzmocnili podjazd przy pomocy 8 ton tłucznia.
W planach jest jeszcze wyrównanie schodków na zejściu do wody.
 
Rzepin zyskał dogodny punkt czerpania wody na rzece Ilance, który może uzupełniać lub nawet w najgorszym wypadku częściowo zastąpić sieć hydrantową (np. w razie awarii). Może z niego korzystać jeden samochód pożarniczy i/lub nawet 3-4 motopompy. Można z niego zbudować magistrale wężowe w głąb starego miasta lub tankować dowożące wodę samochody na miejscu. 
 
Druhowie wykonali całość prac w stu procentach nieodpłatnie, udostępniając lub zakupując potrzebne narzędzia i materiały – od grabi i taczek, przez cement po ciągnik rolniczy z ładowarką.
 
OSP Rzepin dziękuje firmom za materiały: 
 
– Justyna, Andrzej, Dawid Cegłowscy – wsparcie prac koparko-ładowarką, dostawa piasku
– „REJ”, Edward Makuch, Karolina Biedulska-Makuch – wsparcie prac koparką, część materiałów
– Usługi transportowe Piotr Kindrat – wsparcie prac wywrotką (dostawa tłucznia)
– PKP PLK za przekazanie tłucznia i podkładów do wzmocnienia terenu.
– Radnemu RM Rzepin, Kazimierzowi Depczyńskiemu, za okazane wsparcie.