Kawa to nieodłączny element codzienności milionów ludzi na świecie. Kawę pijemy żeby „obudzić się”, na „dzień dobry”, pijemy ją w pracy w ramach przerwy, po południu jako deser, a miłośnicy tego napoju nie stronią od niego nawet wieczorem. Kawa dodaje energii, delikatnie pobudza zmysły. Jest najpopularniejszą używką, która znajduje się niemal w każdym polskim domu. Dziś zaglądając do kalendarza świat nietypowych z pewnością zauważymy, że obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. 

Traktowana jako deser, „chwila dla siebie”, jako codzienny rytuał, a nawet jak to żartobliwie twierdzą mamy zwłaszcza małych dzieci jako „konieczność wyższa”.

Przedstawimy Państwu krótką historię tego „boskiego” napoju.

Najpopularniejsza historia opowiada o Kaldim, etiopskim pasterzu, który dawno, dawno temu (przypuszczalnie w IX wieku) obserwował swoje kozy, beztrosko błąkające się po zielonych pastwiskach, odpoczywając i skubiąc trawę. Kaldi oddawał się tym samym czynnościom, jednak nagle jego czujne oko wypatrzyło kozę, która zachowywała się zupełnie inaczej – była nadmiernie pobudzona, energiczna. Sprytny Kaldi szybko zorientował się, że koza posiliła się czerwonymi owocami z pobliskiego krzaka, a że z natury był ciekawski, postanowił również spróbować. Przypływ energii sprawił, że podzielił się odkryciem ze swoimi pobratymcami – i właśnie w ten sposób zaczęła się nasza przygoda z kawą.

Miedzynarodowy Dzień Kawy

A jak wygląda bardziej prawdopodobna i właściwa wersja?

Rytuał picia kawy zaczął rozpowszechniać się w XVI wieku w Stambule – tam też powstała pierwsza kawiarnia. Początkowo spotkała się ona z wielkim sprzeciwem, jednak już pod koniec wieku niemal wszyscy stali się zwolennikami nie tylko tego czarnego napoju, ale też spotkań towarzyskich przy filiżance kawy. Stopniowo kolejne kawiarnie zaczęły pojawiać się w Europie. Pierwszym Europejczykiem, który opisał kawę, był niemiecki podróżnik Leonard Rauwolf. Początkowo kawa traktowana była jako napój Szatana, jednak kiedy papież Klemens VIII zdementował te niedorzeczne plotki, ludzie stracili wszelkie opory w sięganiu po przysłowiową małą czarną.
Od tej pory kawa towarzyszy człowiekowi każdego dnia.

Jaką kawę lubimy i jakie pijemy najczęściej?
 1. Espresso
  Najbardziej klasyczny typ kawy choć w Polsce nie tak bardzo popularny jak na przykład we Włoszech czy Stanach Zjednoczonych. Espresso jest kawą o bardzo intensywnym aromacie, już pierwsze łyki dodają niesamowitej energii. Espresso serwujemy bez dodatku mleka.
 2. Cappuccino
  Uwielbiane przez Włochów! Włosi piją cappuccino najczęściej do śniadania. Zazwyczaj kawie tej towarzyszy słodki deser. Cappuccino to espresso połączone z dużą zawartością mleka.
 3. Macchiato
  Bazą tutaj również jest espresso jednakże ilość mleka jest dosłownie symboliczna, nie w takiej ilości jak przy Cappuccino. Dzięki temu kawa ma wciąż intensywny smak delikatnie złagodzony, przełamany mlekiem.
 4. Latte macchiato
  Trójwarstwowa kawa, z bardzo dużą zawartością mleka. Mleko jest tutaj podstawą. Dolną warstwę tworzy gorące mleko, środek wypełnia espresso, a wierzch tworzy mleczna pianka. Bardzo dużo ludzi traktuje Latte Machiato jako deser sam w sobie.
 5. Caffe latte (flat white)
  Kawa z podwójnym espresso, bardzo podobna do cappuccino jednakże w tej wersji mleko jest mniej spienione.
 6. Café frappe
  W polskiej wersji nazywana często kawą mrożoną. Bazą Café frappe jest espresso lub kawa rozpuszczalna. Kawę studzimy, miksujemy do uzyskania puszystej pianki, a następnie rozlewany do szklanek dodając kostki lodu.
  W Polsce najpopularniejszą kawą jest kawa parzona, mielona lub rozpuszczalna w zależności jak kto woli z dodatkami mleka bądź cukru.
Międzynarodowy Dzień Kawy
Dlaczego tak chętnie pijemy kawę?

Zapytałam o to miłośniczkę kawy Sylwię Wizowską, która przez prawie dwa lata, w małej słubickiej kawiarence parzyła kawę, poznawała ludzi, ich smaki, a z czasem też i życiowe historie.

– Do pracy w kawiarni zawsze przychodziłam z ogromną przyjemnością. Dawała mi ona mnóstwo satysfakcji – mówi Sylwia. –
Przez wiele miesięcy parzenia i serwowania kawy pokochałam ten napój nie tylko za jego smak, ale przede wszystkim za to, że pozwolił mi poznać wielu wspaniałych ludzi.

Oto historie, które utknęły najbardziej w sercu i pamięci kelnerki:
– Przychodziła do „mojej” kawiarenki pewna studentka. Miała do nas blisko ponieważ uczyła się w Collegium Polonicum. Prawie codziennie, na przerwie wpadała na kawę i ciastko. Pewnego dnia zapomniała zabrać teczkę z notatkami. Udało mi się odnaleźć jej profil na Facebooku, szybko nawiązać kontakt i oddać zgubę… Tak zaczęła się nasza niezwykła przyjaźń, z kawą w tle, która trwa do dziś! – opowiada kelnerka.

– Przychodziła także pewna starsza pani, co tydzień w środę. Opowiadała mi wówczas o swoich licznych mężach, podróżach, interesach… Nawet wróżyła mi z ręki  Z niektórymi osobami nie zamieniłam nigdy słowa, poza zwykłymi zwrotami grzecznościowymi, ale uśmiech jaki pojawiał się na ich twarzach kiedy przynosiłam pachnącą, aromatyczną kawę wyrażał dosłownie wszystko. Dzięki pracy w kawiarni poznałam naprawdę mnóstwo przeróżnych ludzi. Tych bardziej „kolorowych”, barwnych, ekspresyjnych jak i tych zupełnie nie rzucających się w oczy, prawie „niewidzialnych”. Każdy miał jakąś swoją osobistą, ważną historię w sercu, a przy kawie jakoś tak się często zdarzało, że wiele osób ośmielało się opowiedzieć mi ją… Każdego człowieka starałam się wysłuchać uważnie – podkreśla ze wzruszeniem pani Wizowska.

Sylwia specjalnie dla czytelników IloveSłubice dzieli się swoim ulubionym przepisem na kawę!

Przepis Na Kawę

Do środka szklanki po ściance, obracając ją o 360° wlewamy sos czekoladowy (może być taki gotowy do lodów) – wkładamy 1-2 gałki lodów (np.solony karmel) – dolewamy zimne mleko (do wysokości 1/4 szklanki) – zalewamy to gorącym espresso – na wierzch bita śmietana, odrobina sosu i voila! To taki kawowy deser, ale daje niesamowitego, energetycznego „kopa”!

A dlaczego kawę warto pić?

Lista zalet jest bardzo długa. Najważniejszy argument jest taki, że po prostu lubimy ją pić, ale niedowiarków i sceptyków że kawa może mieć również walory zdrowotne spróbujemy przekonać twardymi dowodami!

 • Z najważniejszych walorów zdrowotnych kawy można wymienić:
 • Polepszenie krótkotrwałej pamięci.
 • Zmniejszenie ryzyka zachorowania na marskość wątroby.
 • Pozytywny wpływ na krążenie krwi w organizmie.
 • Przyspieszenie metabolizmu, zmniejszenie ryzyka wystąpienia kamicy żółciowej.
 • Zmniejszenie zachorowalności na nowotwory: pęcherza, jelita, wątroby, a także na chorobę Parkinsona oraz nawet o 50% na cukrzycę typu II.
 • Jest źródłem przeciwutleniaczy.
 • Może ograniczyć rozwój próchnicy.

Nie pozostaje więc nic innego jak po lekturze tego artykułu pójść i zaparzyć sobie pyszną kawę! A jeśli uwiecznią to Państwo na zdjęciu to prosimy i zachęcamy do wstawienia zdjęcia w komentarzu pod artykułem. Osoby z największą ilością „lajków” otrzymają kubki z motywem IloveSłubice idealne do picia kawy każdego dnia!