– 28 września dostaliśmy listy z sanepidu o odbytej kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną. Trwała ona od 16 do 26 września. Nie byliśmy poinformowani o kwarantannie wcześniej, tylko dopiero po jej zakończeniu – poinformował I Love Słubice Adrian Sinnicki, który odbywa karę na oddziale półotwartym w Zakładzie Karnym Słońsku. 

Pan Adrian zwraca uwagę na to, że w międzyczasie cała kadra więzienia normalnie funkcjonowała, wracała do domu, mimo iż mieli kontakt z osobą zakażoną. Twierdzi też, że zakażeni więźniowie, poza pracą na kuchni, swobodnie poruszali się po całym zakładzie, zamieszkiwali cele z osobami niezatrudnionymi w kuchni (w takiej celi może przebywać nawet 13 osób).

– Nikt o niczym nie wiedział. Żeby nie pisma z sanepidu, dalej byśmy byli nieświadomi – mówi pan Adrian. – Dopiero w ubiegły czwartek kierownictwo więzienia odizolowało od siebie piętra i oddziały, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wywieziono stąd mnóstwo więźniów. W jeden dzień chyba 14, na drugi kolejnych, i tak codziennie.

Więźniowie mają zakaz widzeń w trybie normalnym, kontakt z rodziną utrzymują za komunikatora Skype.

– Jesteśmy zdezorientowani, przestraszeni, każdy z nas miał kontakt z osobami zakażonymi, osoby te przygotowywały przecież jedzenie dla całego zakładu karnego – mówi pan Adrian.

Informacje częściowo potwierdza służba więzienna

– W chwili obecnej na terenie Oddziału Zewnętrznego w Słońsku, który podlega Zakładowi Karnemu w Gorzowie Wlkp. nie przebywają osadzeni zakażeni COVID – 19 – mówi kpt. Tomasz Nowosadzki, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Gorzowie Wlkp. – Jednocześnie informuję, że w wyniku przeprowadzonych testów w kierunku COVID-19, u dziewięciu osób stwierdzono wynik pozytywny. W oparciu o obowiązujące wytyczne epidemiczne niezwłocznie podjęto decyzję o odizolowaniu zakażonych i w trybie natychmiastowym przetransportowano ich do wyznaczonego izolatorium w innym zakładzie karnym. Pozostałych osadzonych i funkcjonariuszy Oddziału Zewnętrznego w Słońsku do 10 października 2020r. decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sulęcinie profilaktycznie objęto kwarantanną.

Jak informuje rzecznik Zakładu Karnego w Gorzowie Wlkp. za zgodą właściwego miejscowo sędziego penitencjarnego wprowadzono w Zakładzie Karnym w Słońsku ograniczenia polegające na wstrzymaniu :  zatrudnienia osadzonych poza terenem zakładu karnego, udzielania osadzonym widzeń, odprawiania nabożeństw i udzielania posług religijnych.

– Administracja zakładu karnego podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu kompensację wprowadzonych ograniczeń, np. poprzez rozszerzenie uprawnień do kontaktów z najbliższymi za pomocą środków komunikacji internetowej i telefonicznej. Ograniczenia, o których mowa powyżej, są niezbędne dla minimalizowania zagrożeń epidemiologicznych, wynikają z rekomendacji służb sanitarnych i uwzględniają potrzebę ochrony życia i zdrowia osadzonych i ich rodzin, a także funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej – mówi T. Nowosadzki.