Sporo działo się w ostatnich dniach pomiędzy jedenastą, a dwunastą serią zmagań w lubuskiej IV lidze. Najpierw zdecydowano o zmianie nazwy rozgrywek, a następnie na piłkarskie stadiony powróciły dobrze znane ograniczenia, które wynikają z tegorocznej pandemii. Najistotniejsze rzeczy -co najważniejsze- miały jednak miejsce przede wszystkim na boisku.

Nasze kolejne wydanie „piłkarskiego przeglądu” zaczynamy jednak od dość istotnej informacji jaką jest zmiana nazwy rozgrywek. Od zeszłego tygodnia IV liga lubuska nosi oficjalnie nazwę „JAKO IV liga”. JAKO to znany producent sprzętu sportowego, który w ubiegłym tygodniu został sponsorem tytularnym zarówno w IV lidze, jak i w klasie okręgowej. 

Wracają ograniczenia

Gorszą wiadomością jest powrót ograniczeń, które są następstwem wprowadzenia na terenie całego kraju tzw. żółtej strefy. Niestety piłka nie jest tutaj wyjątkiem i w związku z tym kibice, którzy będą chcieli oglądać na żywo zmagania swoich ulubieńców będą mogli skorzystać maksymalnie z 1/4 wszystkich wolnych miejsc na trybunach. Oprócz tego każdy chętny widz będzie musiał  pamiętać o odpowiednim dystansie (1,5 metra) oraz maseczce ochronnej.

Przejdźmy w końcu do części czysto sportowej…

A tutaj działo się naprawdę wiele! Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście derbowa rywalizacja pomiędzy ośniańską Spójnią a „Dumą Pogranicza”. Zawodnicy Polonii po raz kolejny potwierdzili, iż pomimo słabego startu na początku rozgrywek ich forma stale rośnie. Warto podkreślić, iż spotkanie w Ośnie było piątym z rzędu, w którym słubiczanie nie zaznali goryczy porażki. Zresztą całkiem niewiele brakowało, aby po bramce Rafała Gronostaja goście powrócili do Słubic z kompletem punktów. Niestety dla przyjezdnych Spójnia to zespół, który potrafi walczyć do końca. Miejscowi wyrównali na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry, zaś bohaterem gospodarzy został Sebastian Fabiański.

Spójnia Ośno Lubuskie vs Polonia Słubice: 1-1

Trudna przeprawa Ilanki

Jeśli ktokolwiek sądził, że przedostatnia w tabeli Pogoń Skwierzyna sprawi w Rzepinie niespodziankę to…niewiele się pomylił. Goście co prawda nie uchodzili za faworytów, ale skóry też nie zamierzali łatwo sprzedawać i przyznać trzeba, że napsuli miejscowym niemało krwi. I to właśnie przyjezdni jeszcze w pierwszej odsłonie spotkania dość nieoczekiwanie objęli prowadzenie. Co prawda w 35 minucie gola wyrównującego strzelił głową Mateusz Klimczak, ale pierwsza połowa zakończyła się jednak dość zaskakującym remisem. Po zmianie stron kibice zgromadzeni przy ulicy Poznańskiej oglądali twardą i zdecydowaną grę w wykonaniu obydwu zespołów. Dopiero końcowe 10 minut przyniosło ostateczne rozstrzygnięcie. Najpierw gola na 2-1 dla gospodarzy strzelił Mateusz Stefanowicz, a następnie wynik spotkania tuż przed jego końcem ustalił Dawid Iwanicki. Trzy punkty pozostały zatem w Rzepinie, choć tym razem podopieczni Daniela Odziemkowskiego musieli sobie na nie bardzo ciężko zapracować.

Ilanka Rzepin vs Pogoń Skwierzyna: 3-1

Mini-sprawozdanie z innych boisk

Co prawda nasz cykl traktuje przede wszystkim o występach ekip z naszego powiatu, ale dziś króciutko jeszcze o innych wybranych lubuskich zespołach, które występują na poziomie IV ligi. Przede wszystkim kolejne zwycięstwo odnotowała ekipa Dębu Przybyszów. Co ciekawe, zespół ten nie przegrał w tym sezonie ligowym jeszcze ani razu i nie dziwi, że powoli wyrasta on na jednego z głównych faworytów do awansu. Znów natomiast punkty pogubili w „niebiesko-białej” części Gorzowa. Przed startem rozgrywek to właśnie zasłużony Stilon uchodził za głównego pretendenta do awansu, ale ambitne plany, póki co weryfikuje boisko. Dwa zdania warto poświęcić też Odrze Nietków. Drużyna ta co prawda pauzowała w tej kolejce, ale 21 dotychczas zdobytych punktów i piąta pozycja w tabeli muszą robić wrażenie- tym bardziej, że mówimy przecież o ligowym beniaminku.

Faworyci z powiatu słubickiego

Zarówno Polonia, Spójnia, jak i Ilanka wystąpią w następnej kolejce w roli faworytów. „Duma Pogranicza” podejmie przy ulicy Sportowej Tęczę Krosno Odrzańskie, zaś zespoły z Ośna i Rzepina zagrają tym razem na wyjeździe. Spójnia pojedzie do Świebodzina na mecz z tamtejszą Pogonią, zaś Ilanka uda się do Sulęcina, aby tam rozegrać spotkanie z czerwoną latarnią rozgrywek, czyli zespołem miejscowej Stali. Poniżej „rozkład jazdy”, a także aktualna tabela ligowa.

Polonia Słubice vs Tęcza Krosno Odrzańskie (sobota, godzina 15:00)

Pogoń Świebodzin vs Spójnia Ośno Lubuskie (sobota, godzina 15:00)

Stal Sulęcin vs Ilanka Rzepin (niedziela, godzina 14:30)

Aktualna tabela ligowa (źródło lubuski Zpn)
Aktualna tabela ligowa (proszę powiększyć)

Źródło- lubuski ZPN