Zbliża się zima – najtrudniejszy okres dla osób, które w mroźne dni oraz noce przebywają bez dachu nad głową. Trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla ich zdrowia ale i dla życia – czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.

„Apelujemy do wszystkich osób aby nie pozostawały obojętne na los samotnych i bezdomnych , jeśli nie będziecie Państwo mogli im pomóc osobiście poinformujcie o nich Ośrodek Pomocy Społecznej bądź policję. Nie przechodźcie obojętnie również obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu” – prosi policja.

Choć funkcjonariusze sprawdzają różne miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni, nie zawsze uda się zlokalizować takie miejsce. Dlatego bądźmy czujni i zwracajmy uwagę na to, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Zazwyczaj jest tak, że osoby te nie chcą pomocy, radzą sobie w tych trudnych warunkach, warto jednak się zainteresować, czy nie są głodne, czy wyziębnięte.

W każdy czwartek od godz. 15.00 – 15.30 pracownicy Stowarzyszenia Pomocna Dłoń wydają osobom bezdomnym drobne produkty żywnościowe (miejsce wydania: OPS boczne wejście od parkingu).

– Okres  zimowy nie jest łatwy dla osób bezdomnych. Wspólne działania ze Stowarzyszeniem Pracowników Służb Społecznych pozwalają nam na zabezpieczenie choć w niewielkim stopniu ich potrzeb. Każda osoba bezdomna, która trafi do nas na pewno uzyska odpowiednią pomoc – mówią pracownicy ośrodka pomocy w Słubicach.

Jak informuje policja każdego roku odnotowuje się kilkadziesiąt zgonów osób bezdomnych i samotnych. Przyczyną tych zgonów często jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Policjanci współpracują i prowadzą działania pomocowe między innymi z samorządami miejskimi i gminnymi, opieką społeczną, w celu zidentyfikowania problemu bezdomności i bieżącego monitorowanie jego skali, ustalenia osób samotnych i bezdomnych oraz miejsc ich przebywania.

Można też włożyć swoją cegiełkę w pomoc bezdomnym przynosząc do ośrodka pomocy termosy i kubki termiczne, które pomogą bezdomnym przetrwać mroźne dni.