W środę 11 listopada o 9.30 rano grupa mieszkańców z Ośna wybrała się na poranne morsowanie nad jezioro Kolejowe. Ku ich zdumieniu, zauważyli iż beczkowóz opróżniał zawartość, spuszczając ją do jeziora – zaalarmowała nas Alicja Matwiejczuk z Partii Zieloni w Ośnie Lubuskim. 

Aktualizacja 16.11 godz.14.40: 

Postępowanie jest w toku. Policjanci, którzy zostali wezwani do interwencji na miejscu nie ujawnili zanieczyszczeń w jeziorze. Także na drugi dzień policjanci w rejonie, gdzie stał beczkowóz prowadzili czynności. W wodzie nie było żadnych śniętych ryb ani widocznych, świeżych zanieczyszczeń. Wstępnie ustalono, że beczkowóz przewoził wodę do chłodzenia wiertła. Firma prowadzi wykop studni głębinowych. Policja powiadomiła o sprawie urząd miasta, nadleśnictwo oraz Inspektora Ochrony Środowiska – mówi Magdalena Jankowska, rzeczniczka Komendy powiatowej Policji w Słubicach. 

– Pomimo protestów mieszkańców panowie nie zaniechali spuszczania zawartości do ośniańskiego akwenu.  Niestety woda na plaży była tak mocno zanieczyszczona iż morsy zrezygnowały z kąpieli która miała uczcić Dzień Niepodległości –  mówi Alicja Matwiejczuk. 

– Jesteśmy grupą zapalonych morsów. Na tej plaży morsujemy co niedzielę, a tym razem chcieliśmy uczcić Dzień Niepodległości. Na miejscu okazało się, że ktoś wylewa z beczkowozu zawartość do jeziora. Morsy wezwały policję, która przyjechała na miejsce – mówi Dorota Podolska, mors z Ośna. –  Mnie osobiście nie było, ale koleżanki przekazały mi, że woda po spuszczeniu zawartości beczkowozu była bardzo zanieczyszczona i zrezygnowały z kąpieli.  Teraz musimy poszukać innej plaży – dodaje. 

Sprawą zajęła się Partia Zieloni. 

– O sprawie spuszczania nieczystości do jeziora Czyste Wielkie, popularnie nazywanym przez mieszkańców Kolejowym, dowiedziałam się w piątkowy wieczór. Nie wiem jaka substancja została wpuszczona do akwenu, jednakże zanieczyszczenie skutecznie zniechęciło „morsów” do kąpieli w wodach jeziora. Wiemy, że sprawa zajmuje się policja. Informacja o zdarzeniu została również przekazana do biura poselskiego Tomasza Aniśki. Z uwagą będziemy monitorowali sprawę. Jezioro Kolejowe jest jednym z piękniejszych, wchodzący w skład „Parku Krajobrazowego Uroczyska Ośniańskich Jezior”.  Mieszkańcy cenią sobie nie tylko otaczająca przyrodę, ale również czyste, szmaragdowe wody jeziora – mówi A. Matwiejczuk. 

Nie udało nam się dzisiaj uzyskać informacji od policji, pani rzecznik prosiła o kontakt w poniedziałek. Do tematu wrócimy,