Kilka osób straciło łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych po tym jak uwierzyli, że należy dokonać niewielkiej dopłaty do paczki. Kliknięcie we wskazany w smsie link dał możliwość rzekomego przelewu. W rezultacie oszuści przejęli kontrolę nad kontami bankowymi i wyprowadzili z nich łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Policjanci przypominają, by uważać na podejrzane wiadomości, zwłaszcza w okresie przedświątecznych zakupów – informuje policja. 

Jak działają oszuści?

Na telefon przychodzi SMS z informacją, że do zamówionej paczki należy dopłacić 50 groszy. Gdy wejdziemy w podany w SMS link, wpiszemy login i hasło do banku ( tak się robi w wielu płatnościach internetowych) udostępniamy dane logowania oszustom, którzy za chwilę „czyszczą” nam konto.

– Poszczególni mieszkańcy Gorzowa i okolic stracili 2, 7 i niemal 23 tysiące złotych. Łącznie straty w miniony weekend to prawie 40 tysięcy złotych – czytamy na stronie gorzowskiej policji.

„Na każdym etapie operacji finansowych dokładnie sprawdzajmy adres strony internetowej. Szata graficzna banku czy firmy kurierskiej może być bliźniaczo podobna. Nie wprowadzajmy tam danych logowania, bo trafiają one bezpośrednio do oszustów. W ciągu kilku minut są w stanie bez naszej wiedzy przelać całe oszczędności” – ostrzega policja.

Tak więc uważajmy, bo nawet internetowe superokazje mogą okazać się najdroższymi zakupami w życiu.