Chodzenie to jedna z podstawowych czynności, do której świetnie przystosowany jest układ ruchu człowieka. Dzięki temu jest to bardzo bezpieczna forma aktywności, która wiąże się z bardzo małym ryzykiem kontuzji. Co więcej ta forma ruchu nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu i jest polecana osobom w każdym wieku, również u osób z problemami zdrowotnymi, które uniemożliwiają intensywny wysiłek oraz osobom, które wracają do sportu po dłuższym okresie bezruchu. Ile powinno się chodzić każdego dnia? I jakie korzyści niesie ze sobą chodzenie?

Ile kroków dziennie?

Optymalne dla zdrowia jest wykonywanie co najmniej 10 000 kroków codziennie. Taka liczba kroków to około 5–6 km w zależności od długości kroku danej osoby. Natomiast minimalna liczba kroków, jaką należy zrobić każdego dnia to 6 000. Dystans 5 km dziennie, a więc wykonanie około 10 000 kroków pozwala na zachowanie zdrowia i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała przez długie lata. Do mierzenia liczby kroków wystarczy krokomierz, zegarek z krokomierzem lub aplikacja na telefon licząca kroki. Zwiększanie ilości kroków można rozpocząć od dodatkowego spaceru, chodzenia pieszo do pracy, szkoły lub sklepu, zamiany windy na schody czy parkowania na dalszych miejscach parkingowych.

Korzyści zdrowotne chodzenia

Korzyści z chodzenia jest wiele. Przede wszystkim aktywność ta pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne poprzez:
• unormowanie poziomu glukozy we krwi;
• obniżenie i wyrównanie ciśnienia krwi;
• obniżenie poziomu cholesterolu;
• wzmocnienie całego aparatu ruchu (stawy, kości i mięśnie);
• przeciwdziałanie skutkom siedzącego trybu życia;
• dotlenienie organizmu.

Ponadto robienie 10 000 kroków pozytywnie wpływa na funkcje psychiczne i poprawia stan emocjonalny i psychiczny chodzącego. Tak jak każda aktywność fizyczna, chodzenie redukuje stres, poprawia samopoczucie i odpręża.

Chodzenie, a odchudzanie

Co jeszcze daje chodzenie 10 000 kroków? Ułatwia utrzymanie zgrabnej sylwetki i odchudzanie, oraz poprawia ogólną kondycje i wygląd. W trakcie 5 kilometrowego spaceru w zależności od wzrostu, wieku i ukształtowania terenu można spalić średnio od 400 do 500 kcal. W połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą, spacerowanie jest bardzo dobrym i bezpiecznym sposobem na odchudzanie. Sprężysty krok i jędrniejsze pośladki to kolejne korzyści jakie można odnieść chodząc.

Podsumowując chodzenie to bezpieczna i przyjemna forma ruchu, którą każdy może wprowadzić w dowolnym momencie. Dodatkowo można ją w łatwy sposób wpleść do życia codziennego i wykorzystać do spotkań z przyjaciółmi– spacer z przyjaciółką na świeżym powietrzu to podwójna korzyść dla zdrowia. Nie wymaga specjalnego sprzętu, jedyne co jest potrzebne to chęci i wygodne buty.