Potrawy, tradycje świąteczne, także te przekazywane z pokolenie na pokolenie, te które wprowadzamy sami do świąt w naszych domach. Śpiewanie kolęd, wspólne muzykowanie. Ile tradycji jest jeszcze w sposobie obchodzenia świąt? Jakie uległy modyfikacji, a jakie wyginęły? Możliwe, że nawet „Kevin sam w domu” stał się dla wielu tradycją świąteczną. 

W takim czasie zebrało mi się na wspominki, a wiem że te święta nie będą takie jak kiedyś. Pamiętam, jak byłam mała to wiedziałam, że od babci zawsze dostanę prezent, a była to pomarańcza, czekolada i fistaszki. Cieszyłam się na ten prezent bardzo, siedziałam wtedy z moim kuzynostwem przy piecu i zajadaliśmy się smakołykami. U babci była tradycja pełną gębą, i nie piszę tutaj tylko o potrawach, bo zawsze liczyliśmy i było 12, ale wspominam również sianko pod obrusem, dodatkowe nakrycie na stole, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i to sporo śpiewaliśmy. Kolędy te znane wszystkim i te znane tylko babci. Pamiętam dziadka, a później już wujka przebranego za Mikołaja, oraz przyozdobioną anielskim włosem choinkę. Stół mieścił około 15 osób i choć w tym roku wigilia nie będzie tak liczna, to kultywuję te wspaniałe, które są w moim sercu, tradycje świąteczne przekazane mi przez moją mamę i babcię.

Na moim stole pojawi się 12 potraw, sianko pod obrusem, dodatkowe narycie. Podzielimy się opłatkiem, będą też upominki pod choinką, śpiewanie kolęd, najlepsze pierogi i zupa grzybowa mojej teściowej, śledź w śmietanie mojej mamy, rybka mojego męża, pięknie przystrojony stół, oraz co dla mnie jest najważniejsze, że spędzę ten czas rodzinnie, a nie wszyscy mają tyle szczęścia co ja. Czego brakuje mi w te święta?  Najbardziej odwiedzin dalszej rodziny, kontaktu osobistego. Tęsknię też za śniegiem i dzieleniem się opłatkiem w miejscu pracy oraz z dalszymi i bliższymi znajomymi. Gdy na niebie rozbłyśnie pierwsza gwiazdka zażyczę sobie, aby powrócił spokój na ziemi i byśmy doceniali to, co mamy tu i teraz.

Czy wiesz co symbolizuje tradycja świąteczna?

Dwanaście potraw

Skąd wzięła się ta tradycja i dlaczego właśnie 12 potraw. Dawniej nie zwracano tak bardzo uwagi do ilość dań, ze względu na wydatek z tym związany. Wcześniej na stołach pojawiały się potrawy w ilości nieparzystej, jak 7 lub 9, twierdzono, iż nieparzyste liczby przynoszą szczęście. Obecnie jest to cyfra 12, która symbolizuje 12 apostołów.

Fot. Pexels

Siano pod wigilijnym obrusem

Sianko pod obrusem, kto jeszcze to robi? Pod moim obrusem, znaleźlibyście sianko. Obrus oczywiście bały, symbolizujący czystość Marii, a sianko, to symbol betlejemskiej stajenki, miejsca narodzin Jezusa. Myślę, że ta tradycja spośród wymienionych jest najmniej kultywowana.

Zdjęcie Autorstwa Nicole Michalou Z Pexels
Fot. Pexels

Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole

Dla kogoś samotnego, dla kogoś głodnego, dla kogoś w potrzebie.
Nakrywając do stołu dodatkowy talerz wyrażamy, że jesteśmy gotowi zaprosić do stołu każdego, kto w ten wieczór zapuka do naszych drzwi. Puste nakrycie daje również wyraz pamięci o bliskich, którzy nie mogli z nami spędzić świąt lub na zawsze odeszli.

Dzielenie się opłatkiem

Do najważniejszych tradycji wigilijnych należy dzielenie się opłatkiem. Wbrew pozorom, nie chodzi tu jedynie o miły zwyczaj składania sobie życzeń.

Opłatek, to symbol zgody i dzielenie się nim, jest równoznaczne z wybaczeniem sobie wzajemnie. Gest pojednania pokazuje, że wzajemnie darzymy się uczuciem i pragniemy zgody, zrozumienia i wzajemnego szacunku.

Wigilijnemu opłatkowi przypisywano także pewną magię. Miał chronić domostwo przed wpływem złych mocy, a domownikom zapewniać szczęście. Podanie opłatka zwierzętom gospodarskim chroniło je przed chorobą i rzuconym urokiem. Do tego celu służył specjalnie wypiekany kolorowy opłatek.

Ubieranie choinki

W wielu domach choinkę ubiera się właśnie w Wigilię. Ja choinką pragnę cieszyć się jak najdłużej i dlatego też ubieram ją na początku grudnia.  Przystrojona choinka nie należy do polskich tradycji wigilijnych. W naszym kraju przyjął się dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku, ale jedynie w domach mieszczańskich i szlacheckich. W wiejskich domach, zamiast choinki ustawiano w domu snopy zboża lub gałązki drzewa.

Zdjęcie Autorstwa Jonathan Borba Z Pexels
 Fot. Pexels

Ubieranie choinki to zwyczaj niemiecki. Wywodząca się z czasów pogańskich, symbolizuje nowe, odradzające się życie. Także ozdoby, które na niej zawieszamy mają swoje znaczenie: gwiazda na szczycie choinki symbolizuje gwiazdę betlejemską, bombki to rajskie owoce, a łańcuchy scalają rodzinne więzi, choć początkowo przypominały o zniewoleniu grzechem.

Tym wpisem chciałabym Wam życzyć Kochani Wesołych Świąt, takich wymarzonych, spokojnych, ale i radosnych. Niech dopisuje Wam zdrowie i niech miłość i ciepło gości codziennie w waszych sercach. Spełniajcie wasze marzenia i doceniajcie każdą chwilę spędzoną w gronie rodzinnym. Podzielcie się opłatkiem na znak zgody i pojednania. Prześlijcie życzenia tym, którzy nie będą z wami przy jednym stole.