W 2019 roku samobójstwo w Polsce popełniły 94 osoby w wieku 13-18 lat oraz 360 osób w wieku 19-24 lata. Samobójstwo jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów młodych ludzi. Na 100 tys. polskich dzieci w wieku 15-19 lat, prawie dziewięcioro odbiera sobie życie. Oprócz tego młodzi ludzie podejmują wiele prób samobójczych – w 2019 roku jest to odpowiednio 905 i 1226 we wspomnianych grupach wiekowych. Statystyki ujmują jednak tylko zgłoszone próby samobójcze – w rzeczywistości może być ich znacznie więcej.

W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost problemów psychicznych osób uczących się. Nawet do 20% dzieci boryka się z dolegliwościami spełniającymi kryteria któregoś z zaburzeń psychicznych. W Polsce mamy ponad 20 tys. szkół. Niestety tylko w połowie z nich uczennice i uczniowie mogą skorzystać z pomocy psychologa.

Rada Krajowa Partii Zieloni poparła obywatelską inicjatywę ustawodawczą młodych ludzi, którzy domagają się obecności psychologa w każdej szkole w Polsce. Zieloni włączą się aktywnie w zbiórkę podpisów pod projektem, który gwarantuje uczennicom i uczniom placówek oświatowych fachową pomoc ze strony psycholożki/psychologa, który byłby zatrudniony w ich szkole.

Inicjatorem projektu jest – założona przez młodych ludzi – Fundacja na rzecz Praw Ucznia. Jej prezesem i pełnomocnikiem komitetu „Psycholog w każdej szkole” jest Mikołaj Wolanin, aktualnie osiemnastolatek, który zaangażował się w działanie i zmobilizował innych.

Inicjatywę poparli między innymi: były Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk i Stowarzyszenie Rodzin “Zdrowie Psychiczne”. Podpisy pod projektem zbierają również: Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz młodzieżowe organizacje polityczne – w tym Stowarzyszenie Ostra Zieleń.

Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy “Psycholog w każdej szkole” ruszyła już pod koniec 2020 roku. Z powodu pandemii termin na zbiórkę został przedłużony do kwietnia 2021 roku.

Podpisy można składać w Biurze Poselskim Posła Tomasza Aniśko:

Plac Przyjaźni 18/14 (wejście od ulicy Seelowskiej), 69-100 Słubice

w godzinach pracy biura:

Poniedziałek-środa, piątek 10-15 oraz czwartek 12-18.

Link do strony internetowej obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej “Psycholog w każdej szkole” wraz z kartą do zbiórki podpisów do pobrania: http://ustawa.prawaucznia.pl/

Źródło: Informacja prasowa z Biura Poselskiego Posła na Sejm RP dr Tomasza Aniśko