Niełatwo zacząć jakąkolwiek aktywność fizyczną, gdy nasza forma jest w kiepskim stanie. Szczególnie, że dla wielu osób ćwiczenia są męczące, wymagają czasu, a na efekty będzie trzeba zaczekać. Jak zatem odzyskać formę w dwa tygodnie? Oto kilka praktycznych porad.

Zacznij od małych kroków
Na początku warto uświadomić sobie, że poprawa formy zaczyna się w trzech obszarach: mentalnym, fizycznym oraz diety. I każdy z nich wymaga odpowiednich kroków, aby efektywnie poprawić formę. Zwłaszcza w tak krótkim czasie jak 14 dni.

Na początek warto zacząć od odpowiedniego nastawienia i wiary w to, że uda nam się osiągnąć zamierzone efekty. Oczywiście, nie od razu, ale metodą małych kroków. W praktyce, oznacza to na przykład solidne postanowienie zmiany, a następnie konsekwentnie afirmowanie (czyli potwierdzanie) każdego dnia, że postawiony przez nas cel uda się osiągnąć. Mogą to być np. pozytywne myśli kwadrans przed treningiem albo o poranku zaplanowanie 30 minut treningu i pozytywne myślenie o nim. Dobrą techniką pomocną przy pozytywnym myśleniu są wyobrażenia i wizualizacje, np. gdy pomyślimy, że każdy taki dzień z ukończonym treningiem przybliża nas do lepszej formy, lepszej sylwetki, zdrowia.

Ćwiczenia fizyczne
Wiele osób zaczynających zmianę w celu poprawy formy w 14 dni decyduje się na duże kroki, które polegają na intensywnych ćwiczeniach od początku, wymagających czasu, a jednocześnie często przekraczających nasze możliwości. Dlatego warto dobrać ćwiczenia w odpowiedni sposób. Na początek jako bardzo podstawowe, nie przemęczając się w pierwszych etapach. Na „rozkręcenie” treningu przyjdzie jeszcze pora. Bardzo istotne jest to, aby początkowe treningi były regularne. Konsekwentne działanie skutecznie przybliży Cię do celu. Możesz np. przygotować plan treningowy lub harmonogram na dwa tygodnie. Ćwicz w domu, a gdy zabraknie motywacji, pomyśl również o osobie, która może ćwiczyć z Tobą (nawet niekoniecznie fizycznie z Tobą, ale w tym samym czasie. Może to być kolega, koleżanka, ktoś z rodziny).

Odpowiednie jedzenie i dieta
Dieta – to słowo jeszcze często kojarzone z wieloma wyrzeczeniami u osób podejmujących wyzwania związane z ćwiczeniami i powrotem do formy. Jeżeli chcemy wrócić do formy w 14 dni, to warto połączyć trening ze zdrowym jedzeniem. Niekoniecznie musi wiązać się to z wieloma wyrzeczeniami, skomplikowaną dietą, ale powinno skupić się na pewnych zmianach, dopasowanych do naszych możliwości, aby wspomagać powrót do formy. Faktem jest, że wiąże się to często z wyrzeczeniami (np. eliminacja z diety słodyczy lub fast-foodu), ale ostatecznie podobnie jak z treningiem, warto robić to częściowo, małymi krokami, aby wytrwać w naszych postanowieniach.

Podsumowanie
Poprawa formy w 14 dni to proces. Nie warto zaczynać go od dużych postanowień i niemożliwych do realizacji zadań, ale zaplanować treningi, przygotować dietę, a przede wszystkim siebie oraz swoją psychikę na zmiany, który niebawem nastąpią. Nie od razu, ale małymi krokami, podejmując konsekwentnie aktywności.

Czytaj też: Dobra wiadomość dla pracowników transgranicznych! Od stycznia więcej możliwości dostępu do bezpłatnego leczenia