Na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji rady gminy w Rzepinie podjęto uchwałę intencyjną o woli utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzepinie. Miałby on powstać w miejsce Powiatowego Ośrodka Wsparcia, który wynajmuje pomieszczenia gminne. Żeby tak stało, część radnych powiatowych wystosowała projekt uchwały pod obrady marcowej sesji powiatu o wygaszeniu Powiatowego Ośrodka Wsparcia. 

Część radnych powiatu przygotowała projekt uchwały, który mówi o likwidacji Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Rzepinie. Powód? Część rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych chce, by ośrodek przejęła gmina, która -ich zdaniem- lepiej prowadziłaby placówką. Szeroko o tym pisaliśmy w artykule Rodzice proszą powiat o przekazanie gminie ośrodka, którego podopiecznymi są osoby niepełnosprawne tylko z gminy Rzepin.

W miejsce POW miałby powstać Środowiskowy Dom Samopomocy, który byłby pod opieką gminy Rzepin.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

– Mam wielką nadzieję na to, że radni powiatowi pochylą się nad tematem i zagłosują za wygaszeniem Powiatowego Ośrodka Wsparcia. Taki manewr bardzo pomoże tym osobom, które tam uczęszczają – mówi radna powiatowa Krystyna Skubisz. –  Niepełnosprawni – nie boję się tego określenia użyć – uwielbiają burmistrza, który tam swego czasu często chodził i spędzał z nimi czas. Nie można pominąć faktu, że to właśnie on, kiedy był członkiem  zarządu powiatu zrobił wszystko, by ten ośrodek powstał.  Dlatego uważam, że to właśnie gmina powinna zarządzać taką placówką, tym bardziej, że uczęszczają do niej tylko i wyłącznie osoby z gminy, nie z powiatu – dodaje radna.

Do tej pory większość rodziców i opiekunów podopiecznych ośrodka z burmistrzem Rzepina Sławomirem Dudzisem zabiegali o to, by gmina mogła przejąć ośrodek. Jednakże wielokrotne wysyłanie pism do powiatu nie przyniosło żadnych skutków.

Temat ten padł również na konferencji starosty Leszka Bajona z mediami, która odbyła się w starostwie 2 marca. Wtedy to, starosta zaznaczał, że nie można ot tak sobie przekazać ośrodka powiatowego gminie. W tym celu musiałby powstać ośrodek gminny, a wtedy to ośrodek powiatowy mógłby dopiero nie mieć racji bytu i tym samym zostałby wygaszony.

Tak też właśnie ma się teraz stać. Powiat miałby wygasić POW, a gmina powołać ŚDS. I właśnie w tym celu odbyła się nadzwyczajna sesja, na której radni jednogłośnie przegłosowali intencyjną uchwałę o woli powstania takiej placówki.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że cokolwiek w tym temacie ruszyło. Wiemy też, że 30 marca na sesji powiatu ma być głosowana uchwała w sprawie wygaszenia przez starostwo POW Rzepin. Czekamy jak zagłosują radni powiatowi, a szczególnie radni wybrani przez mieszkańców gminy Rzepin. Ale jesteśmy pełni nadziei. Nie wyobrażamy sobie, żeby było inaczej – mówi Jolanta Antonik, matka jednej z podopiecznych ośrodka.

Czy to się uda? Co na to dziś starosta?

 – Jesteśmy w trakcie rozmów. Zdecydują radni – mówi starosta Leszek Bajon.

– Dla dobra podopiecznych POW w Rzepinie radni powiatu powinni jednogłośnie przyjąć uchwałę w sprawie likwidacji tego ośrodka, tak by umożliwić gminie Rzepin powołanie do życia nowego, który będzie działać dla dobra wszystkich – komentuje jeden z mieszkańców.