Od 10 dni funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzą kontrole sanitarne na granicy lądowej z Niemcami. Ma to związek z wprowadzonymi 30 marca obostrzeniami dotyczącymi wjazdu do Polski z terytorium Państw Schengen.

Przez pierwsze 10 dni obowiązywania kolejnych obostrzeń funkcjonariusze Nadodrzańskiego  Oddziału Straży Granicznej skontrolowali na zachodniej granicy naszego państwa łącznie prawie 39,5 tysiąca osób, w tym na przejściach lotniczych blisko 1000 podróżnych. Prawie 16 tysięcy nie posiadało negatywnego testu na COVID-19, 390 poinformowano o obowiązku udania się na kwarantannę, natomiast 2 343 osoby zrezygnowały z wjazdu do Polski.

Identyczne kontrole sanitarne prowadzone są także na granicy z Republiką Czeską i trwają już od 27 lutego. Podczas 10 ostatnich dni funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Kłodzku, Jeleniej Górze oraz w Zgorzelcu skontrolowali ponad 11,5 tysiąca osób. Blisko 8,5 tysiąca nie posiadało negatywnego testu na COVID-19, 35 podróżnych poinformowano o obowiązku udania się na kwarantannę, natomiast 436 osób zrezygnowało z dalszej podróży co Polski i wróciło do Czech.

Kontrole sanitarne w odróżnieniu od tymczasowo przywróconej kontroli granicznej, jaką pamiętamy sprzed roku prowadzone są wyrywkowo, w dotychczasowych działaniach w każdej dobie udział bierze 200 funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wspieranych przez funkcjonariuszy z Morskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Ponadto w kontrole sanitarne zaangażowani są także funkcjonariusze Policji, KAS i ITD.

Autor: mjr SG Joanna Konieczniak, Rzecznik Prasowy
Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Czytaj też: Kobieta miała ponad 4 promile alkoholu. Jak wysiadła z auta miała problemy z utrzymaniem równowagi.