????????????????????????????????????

– Dostaniemy z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu 350 tys. zł dotacji na remont zabytkowych arkad na naszym stadionie – z radością poinformował prezes Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Krzysztof Murdza. I to nie koniec dobrych wiadomości.

Prezes nie ukrywał, że z niecierpliwością czekał na rozpatrzenie wniosku, bo bardzo liczył na pieniądze z ministerialnego programu ochrony zabytków. Nasz stadion taki ma właśnie status. Przypomina starożytny amfiteatr. To najpiękniejszy i najcenniejszy obiekt sportowy w województwie lubuskim i jeden z niewielu obiektów sportowych, wybudowanych w latach 20. ubiegłego wieku, które zachowały się na terenie Polski bez znaczących zmian.
Remontu wymaga m.in. budynek arkadowy wybudowany w 1926 roku, rok przed oficjalnym otwarciem stadionu. We wrześniu ubiegłego roku arkady częściowo zamknięto dla mieszkańców, ponieważ SOSiR zlecił ekspertyzę budowlaną, która miała określić stan budynku przed planowanym remontem.
– Wykazała, że praktycznie cała zabytkowa zabudowa arkadowa wymaga natychmiastowego remontu – mówi prezes SOSiRu. Dodaje, że wniosek złożony do Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu opiewał na kwotę ponad 1,3 mln zł netto. Na razie ministerstwo przyznało ośrodkowi sportu pieniądze na I etap remontu, kwotę 350 tys. zł. – Za te pieniądze, chcemy w tym roku wyremontować dach oraz frontową elewację kamienną – zapowiada K. Murdza.
Przypomina też, że w ub. tygodniu pozytywnie został oceniony także wniosek złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Sejmik podjął uchwałę, na mocy której, na remont arkad, SOSiR dostanie też wsparcie z budżetu województwa – 27 tys. zł. Całkowita wartość wniosku to było blisko 200 tys. zł.
– W tym roku chcemy również zacząć I etap remontu basenu – zapowiada prezes. – W tej chwili zakończyły się badania podłoża i szykowana jest dokumentacja kosztorysowa. Myślę, że najpóźniej w lipcu będziemy mogli rozpocząć prace – dodaje K. Murdza. Ma nadzieje, że tak się stanie, bo stan basenu jest bardzo zły, co uniemożliwia jego otwarcie.

– Złożyliśmy również wniosek, w Programie Sportowa Polska, ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, na dofinansowanie remontu sali gimnastycznej wraz z zapleczem sanitarnym. Tu staramy się o pozyskanie 40% wartości inwestycji, która wynosi 400 tys. zł netto – informuje. – Kończymy również szykować dokumentację do pozwolenia na budowę profesjonalnego parku Street WorkOut, tras rowerowych Single Track oraz finalizujemy przygotowania do rozszerzenia usług Studia Odnowy Biologicznej, poprzez wstawienie dwóch komór: hiperbarycznej oraz kriokomory, w partnerstwie z LGD Zielona Dolina Odry i Warty ze środków PROW Urzędu Marszałkowskiego.

Autor: Gmina Słubice

Czytaj też: Strażacy są doceniani przede wszystkim przez obywateli, co jest największym osiągnięciem – wywiad z Wiktorem Niparko, strażakiem ze Słubic.