Wielkie serce na nakrętki, polbruk pod ławeczkami, nowy krzyż i brama przy kościele, piękne nasadzenia – to tylko kilka inwestycji w wiosce, gdzie wszystko dzieje się dzięki samym mieszkańcom i sołtysowi wsi. Mowa o Świniarach , malutkiej wiosce, w której społeczność jest jak jedna wielka rodzina. 

Z dnia na dzień jest coraz ładniej i bardziej kolorowo. A to za sprawą mieszkańców, którzy od lat świetnie współpracują tworząc miejsce, którego wiele wsi może im pozazdrościć. Nikt tu nie liczy na wielkie fundusze z zewnątrz, ludzie sami inwestują, a potem cieszą się, że wioska jest piękniejsza i przyjazna. Przykłady? Oczywiście!

W ostatnim czasie został tu wymieniony krzyż przy kościele i zakupiona przez jedną z rodzin, a dokładniej państwo Sularz, brama wejściowa. Z inicjatywy rady sołeckiej jak i ogromnej pomocy mieszkańców został również ułożony polbruk pod ławeczkami, wejściem do kościoła i przy przystanku autobusowym. Teren koło przystanku został wyrównany i nasadzono nowe drzewka, o które strażacy ze świniarskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej dbają jak o własny sprzęt i podlewają je co drugi dzień. 
Jeden z mieszkańców Łukasz Pranica podarował wiosce własnoręcznie zrobione, jakże teraz modne, przepiękne serce na nakrętki. Ale to nadal nie wszystko.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

– Ogrodziliśmy plac zabaw i teraz dzieci mogą się bawić bezpiecznie. Dla rodziców, którzy ich pilnują kupiliśmy piękny duży drewniany stół z ławkami, aby mile mogły spędzić czas np. przy kawie – mói Adam Pranica, sołtys wsi. – Teraz naszym priorytetem jest postawienie dużej wiaty biesiadnej, która ułatwi nam organizowane różnych imprez jak i spotkań z dziećmi i młodzieżą – dodaje. 
Nie tylko inwestycje dorosłych zasługują tutaj na uznanie. Dzieci i młodzież ma też swoje pomysły. Same zorganizowały piękne przedstawienie na dzień mamy i taty. Było mnóstwo uśmiechu, ale też łez wzruszenia, wszystko odbyło się na wysokim poziomie. 
– Pragnę wszystkim podziękować za wkład i poświęcony czas przy tych wszystkich pracach, bo wiadomo, że w tych czasach prace społeczne bardzo ciężko się realizuje, ale dobrze, że są jeszcze tacy ludzie, którzy chcą. Bo to jest najważniejsze, a przed nami jeszcze sporo pracy – mówi sołtys. 

A pamiętacie klip, który nakręciła młodzież ze Świniar? Jeśli nie zobaczcie koniecznie. Ta młodzież jest niesamowita!!! 

Młodzież z małych Świniar sama nagrała klip. Jest świetny! Zobaczcie! [WIDEO]

https://www.youtube.com/watch?v=iYZArWJoT3I