W sąsiedztwie Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji gmina Słubice buduje kompleks rekreacyjny z wieżą widokową. Jej wysokość to 30 m, ale ze względu na to, że jest ona budowana na wzgórzu, okolicę będzie można podziwiać z wysokości ok. 90 m n.p.m. Mniej więcej taką samą wysokość ma frankfurcki Oderturm.

Na wieży znajdować się będą dwie platformy widokowe: pierwsza na ponad 25 metrach wysokości składać się będzie z części przeszklonej i zewnętrznego tarasu, druga na 30 m będzie częściowo zadaszoną galerią widokową. Do punktów widokowych dostaniemy się schodami lub, na pierwszy poziom, wjedziemy windą. Na obu platformach będą miejsca do wypoczynku, a na dole wieży m.in. sanitariaty.

Atrakcją dla turystów będzie nie tylko wieżą, ale też teren wokół niej, gdzie gmina planuję budowę miejsc do rekreacji, placu zabaw i wiat piknikowych. W sąsiedztwie znajdować się też będzie parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych.
Dojechać tu będzie można od ul. Sportowej. Natomiast z myślą o pieszych i rowerzystach gmina zbuduje oświetloną ścieżkę, przy której będą ławki i stojaki na rowery. Cały teren zostanie oświetlony więc będzie atrakcyjny także podczas wieczornego spaceru.

W sąsiedztwie, w miejscu ruin dawnej Wieży Kleista, stanie lapidarium, gdzie w ciekawy sposób wyeksponujemy historyczne fragmenty dawnej budowli i przypomnimy krótko jej historię.

Wieża widokowa zostanie ukończona w 2021 r. jednak zagospodarowanie terenu wokół potrwa do 30 kwietnia 2022 r.
Łącznie zostanie zagospodarowany teren o powierzchni blisko 4400 mkw.
Budowa wieży to element projektu transgranicznego, realizowanego przez Gminę Słubice wspólnie z Frankfurtem nad Odrą. Zadaniem niemieckiej strony jest wykonanie podświetlenia mostu łączącego nasze miasta (efekty będzie można podziwiać już tego lata).

Koszt budowy wieży wraz z placem zabaw i terenami rekreacyjnymi to ok. 7 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi blisko 4,1 mln zł. Różnicę gmina pokryje z własnego budżetu.

Czytaj też: Kolejna edycja uwielbianego konkursu na Dyktanda.pl