?????????????????????????????????????

Polsko- niemiecki projekt „Magia Dwumiasta” już za nami. Jak przystało na taką nazwę zakończyło się bardzo magicznie. Na scenie w parku obok stadionu wystąpił zespół Trupięgi”.

„Kiedy nędzarz umiera, a śmierć swoje proso
Sypie mu na przynętę, by w trumnę szedł boso,
Rodzina ze swej ofiarnej rozpaczy korzysta,
By go obuć na wieczność, bo zbyt jest ciernista –
I grosz trwoniąc ostatni dla nóg niedołęgi,
Zdobywa buty z łyka, tak zwane trupięgi.
A gdy już go wystroi w te zbytki żebracze,
Wówczas dopiero widzi, że nędzarz – i płacze!”

„Trupięgi” Bolesław Leśmiana ze zbioru „Napój cienisty”- rok 1936

Na początek może kilka słów o samej nazwie zespołu, który swoje korzenie ma w naszym lubuskim Sulęcinie. „Trupięgi” to pochodząca z początku XX wieku nazwa dosłownie trzewików dla trupa, obuwia z lichszej skóry, dawanego umarłym do trumny…

Może dlatego muzycy podczas swoich koncertów występują boso i jak sama powiedziała wokalistka Katarzyna Gardzejewska… „cały czas zbieramy na swoje trupięgi”.

Repertuar zespołu, jak również temat przewodni pierwszej i jak dotąd jedynej płyty wydanej w maju 2019 roku, poświęcony jest poezji Bolesława Leśmiana. Leśmian był niedoceniony w czasie swojego życia, żył niemal w ubóstwie. Dopiero po latach jego poezja trafiła do gustów czytelników, a także tak jak w tym przypadku zespołów muzycznych. Ta pierwsza płyta powstała w gościnnym studio w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury pod czujnym okiem i rzecz jasna słuchem niezastąpionego Piotra Tamborskiego.

Niedzielny koncert był uwieńczeniem trzydniowego projektu „Magia Dwumiasta”. Był piękny performance teatralno-muzyczno-tanecznego pod nazwą „Zamek Gralla” w wykonaniu Studia Tańca „Bohema”. Była muzyka elektroniczna przez całe dwie noce w magicznym parku „przy bajorku” obok stadionu. Brawa dla teamu Between_us”.

Ten wieczór pełny poezji muzycznej Leśmiana w „wersji” muzycznej rozpoczął się w niedzielę o godz. 20.00. Przez 1,5 godziny ze sceny płynęły utwory niezwykle zachwycające, zaczarowane i metafizyczne.

– Dla Leśmiana śpiewność, muzyczność, a przede wszystkim rytm były kluczowe i poprzedzały słowa. Dla niego poeta to ten, co „słowa nawleka/na sznur rytmu”. Jego wiersze są więc stworzone do śpiewania, to gotowe teksty piosenek. Większość utworów wykorzystanych na płycie pochodzi z tomu „Napój cienisty”, w którym dominuje doświadczenie braku i przemijania, przeczucie śmierci. Jak sam Leśmian mówił o tym etapie swojej twórczości „zwiedzam wszechświat nie od strony zieleni i kwiatów. Wchodzę weń przez wrota smutku…” –  tak o swojej twórczości mówią członkowie zespołu.

Koncert nie obył się bez bisów.

Oto skład zespołu „Trupięgi”… Katarzyna Gardzejewska – głos, Jacek Filipek – instrumenty perkusyjne, głos, Jerzy Hippmann – gitara basowa, gitara akustyczna, głos, Kosma Kowalski – gitara akustyczna oraz Filip Słowiakowski – perkusja.

„Brzmienie Lata”

Niedzielny koncert był uwieńczeniem „Magii Dwumiasta”, ale również inauguracją kolejnego projektu polsko- niemieckiego. „Brzmienie Lata” to cykl 11-stu koncertów po obu stronach Odry.

Oto Program tego wydarzenia:

18.07, godz. 11.00-  Park am Agner we Frankfurcie nad Odrą, gdzie zabrzmi Vivaldi Utwory mistrza epoki baroku wykona Karłowicz Quartet, związany z filharmonią w Szczecinie.

25.07, godz.11.00- Ogród botaniczny we Frankfurcie. Zabrzmi Tschaikowsky i Chopin. Wykonawcą będzie pianista Paweł Wakarecy

31.07 / 01.08, godz. 19.00- Pl. Bohaterów w Słubicach oraz w niedzielę 1 sierpnia o 11.00 na Wyspie Koziej we Frankfurcie wystąpi Maciej Smoląg, który zagra Chopina. Pochodzący ze Słubic 18-letni utalentowany pianista jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. w Wiedniu, Moskwie, Brukseli i Stambule. Towarzyszyć mu będą: kwartet smyczkowy Con Amabile Filharmonii Gorzowskiej, Daria Krzysztoń-Baran – I skrzypce, Yi Ding-Dana- II skrzypce, Paweł Gaca-altowka i Agnieszka Lasek – wiolonczela.

8.08, godz. 11.00- Park Lienau FFO, koncert Od Bacha do Piazzoli w wykonaniu Motion Trio. To obecnie najsłynniejszy zespół akordeonowy na świecie, założony przez Janusza Wojtarowicza, w którym grają także: Marcin Gałażyn i Paweł Baranek.

14.08, godz. 19.00, Słubice, Pl. Przyjaźni, „Od klasyki do musicalu”, Thalloris Quartet

15.08, godz. 11.00, FFO, Haydn i Schumann w Parku Kleista, Meccore String Quartet

21.08, godz. 19.00, FFO, Mała noc parkowa w Parku Lenne, Mozart w wykonaniu kwartetu smyczkowego Catori Quartet

22.08, godz. 11.00, FFO, Brahms i Schumann w Parku Lenne, Katarzyna Wasiak- fortepian

28.08, godz. 19.00, Słubice, Park obok SOSiR, Impresje Świętokrzyskie, Luka Mazur Quartet

29.08, godz. 11.00, FFO, Mozart w Parku Św. Gertrudy,  Kwartet Waltorniowy Brandenburskiej Orkiestry Państwowej

05.09, godz. 11.00, FFO, Prezent urodzinowy Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z okazji istnienie Kleist Forum

Organizatorem cyklu jest dwumiasto Słubice-Frankfurt.

Czytaj też: Muzyczna uczta w Słubicach. Novum przyciągnęło sporą publikę [FOTO]