W sobotę, 24 lipca świętowały rodziny zastępcze z powiatu słubickiego. Równo w południe wszystkich powitał starosta Leszek Bajon wraz z Anną Gołebiowską- kierownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Po części oficjalnej dzieci rozpierzchły się po całym placu, na którym przygotowano moc atrakcji.

Powiatowe obchody tego święta odbyły się na terenie starostwa w Słubicach. Piękna pogoda i całe rodziny tłumnie dopisały. Piknik z wieloma atrakcjami, głównie dla dzieci, odbył się w sobotę 24 lipca.  Tuż po otwarciu rodziny obecne na tej uroczystości otrzymały specjalne podziękowania wraz z artystyczną pamiątką przygotowaną przez dzieci ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Górzycy. Widnieje na niej napis „Tu Mieszkają Fajne Ludzie”. 

Co prawda kilka rodzin zabrakło (pozdrawiamy ich bardzo serdecznie), jednak warto poznać tych, którzy oczywiście z dziećmi na pikniku się pojawili. Wspomniane pamiątki trafiły w ręce Państwa: Teresy i Henryka, Marioli i Czesława, Marii, Danuty i Henryka, Wandy, Teresy, Bogumiły i Mariusza, Eweliny, Małgorzaty, Magdaleny i Przemysława, Katarzyny, Kamili, Agnieszki i Daniela, Jadwigi oraz Ewa. Warto w tym miejscu dodać, iż jedna z rodzin liczy 11-tkę dzieci wraz  z rodzicami zastępczymi!

Były dmuchańce, kącik malowania twarzy, studio tatuażu, czy strefa dla najmłodszych. Ku pokrzepieniu – tym razem ciała – można było skorzystać z pysznego cateringu. Dużym powodzeniem cieszyło się stanowisko przedstawicieli ZUS-u, którzy pomagali wszystkim chętnym przygotować wnioski o świadczenie 300+ „Dobry Start”.

Rodzicielstwo zastępcze

Wiele osób myli rodzicielstwo zastępcze z adopcją. Być może dlatego, że o rodzinach adopcyjnych mówi się głośno już od lat, a wiedza na temat rodziców zastępczych wciąż jest w naszym społeczeństwie zbyt mała. Do rodziny adopcyjnej dziecko trafia na stałe (zostaje przysposobione), a rodzicielstwo zastępcze jest formą tymczasowej pomocy. Rodzina zastępcza nie wie, jak długo dziecko u niej pozostanie. Zdarza się, że dzieci wracają do swoich rodzinnych domów albo idą do adopcji. A bywa i tak, że zostają w rodzinie zastępczej aż do dorosłości (maksymalnie do 25. roku życia).

Czytaj też: Znów do Słubic i Frankfurtu zawita ekipa serialu „Polizeiruf 110”. Będą kręcić kolejny odcinek.