Słubiczanin Maciej Smoląg wystąpił przed publicznością na pl. Bohaterów. Odnoszący sukcesy pianista zagrał utwory Fryderyka Chopina przy współudziale gorzowskiego kwintetu smyczkowego Con Amabile.

Maciej Smoląg, dziś 18-latek swą edukację muzyczną rozpoczął w szkole muzycznej w Słubicach w wieku 6 lat. Tam pod okiem prof. Swietłany Doniec- Łysenko stawiał pierwsze muzyczne kroki. Od początku postawił na fortepian, z którym się zaprzyjaźnił, zresztą z wielką wzajemnością. W sobotę 31 lipca pianista wystąpił przed słubicką publicznością na pl. Bohaterów, w ramach kolejnego koncertu z cyklu „Klasyka w Parku”.

Zanim nasz wirtuoz ukłonił się po raz pierwszy licznie zgromadzonym widzom i słuchaczom na scenie zaprezentował się „solo” kwartet smyczkowy Con Amabile z Filharmonii Gorzowskiej prezentując muzykę Wolfganga Amadeusa Mozarta. Kwartet „Z wdziękiem” (tak brzmi tłumaczenie jego nazwy) w drugiej części współtowarzyszył Maciejowi, który nie mogło być inaczej zagrał ukochanego przez siebie Chopina. Publiczność tak łatwo nie wypuściła go ze sceny, nie obyło się bez kilku bisów. Dzień później, czyli w niedzielę muzycy z tym samy repertuarem wystąpili na Wyspie Koziej we Frankfurcie nad Odrą.

Warto poznać dotychczasowy rozwój kariery muzycznej Macieja Smoląga. Jest on laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.:

– Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (2018 r., III miejsce);

-Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Merci, Maestro!” w Brukseli (2018 r., finalista);

– Międzynarodowego Podkarpackiego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego dla dzieci i młodzieży w Rzeszowie (2019 r., wyróżnienie);

-VI Festiwalu Pianistycznego im. Sióstr Frankiewicz w Białymstoku (2019 r., tytuł laureata oraz 3 nagrody specjalne)

– II Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie (2019 r., wyróżnienie);

– V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie (2019 r., I miejsce oraz nagroda specjalna: udział w International Piano Festival Gloria Artis w Wiedniu)

– Międzynarodowego konkursu- programu telewizyjnego „Wirtuozi V4+”, którego nagrania odbyły się we wrześniu 2020 r. w Budapeszcie.

Obecnie naukę kontynuuje w 5 klasie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Karola Radziwonowicza.

Przypomnijmy, cykl „Klasyka w parku” to część szerszego przedsięwzięcia pod nazwą „Brzmienie lata” promującego muzykę klasyczną.

Oto Program tego wydarzenia, z uwzględnieniem wydarzeń słubickich.

– 14.08 (sobota), godz. 19.00, Słubice, Pl. Przyjaźni, „Od klasyki do musicalu”, Thalloris Quartet

– 28.08 sobota), godz. 19.00, Słubice, Park obok SOSiR, Impresje Świętokrzyskie, Luka Mazur Quartet

Organizatorem cyklu jest dwumiasto Słubice-Frankfurt.

Czytaj też: Ośno Lubuskie: Festyn rodzinny połączony z obchodami Powstania Warszawskiego [FOTO]