Powracamy do naszego cyklu poświęconego spółce z.o.o. W poprzedniej części zastanawialiśmy się nad tym, w jakich okolicznościach opłaca się rozważyć założenie spółki, a także co w ogóle rozumieć przez termin „spółka z.o.o”. Dziś natomiast kilka zdań o tym, jak taki podmiot należy powołać do życia. Zapraszam!

Na wstępnie warto wyjaśnić, że istnieją dwa sposoby. Pierwszy, w pewnym sensie tradycyjny, czyli poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Drugi, nieco bardziej nowatorski to założenie spółki samodzielnie przy wykorzystaniu metody elektronicznej. Każdy z tych sposobów ma swe wady i zalety.

Wizyta u notariusza czy rejestracja przez internet?

Pierwszy sposób wiąże się z obowiązkową wizytą w kancelarii notarialnej. Zawarcie umowy następuje wówczas w formie aktu notarialnego. Główną zaletą takiego rozwiązania jest swoboda przy ustaleniu treści umowy spółki, jak i również możliwość wniesienia wkładów niepieniężnych. Korzystając z opcji internetowej (poprzez portal S24) posługujemy się tzw. wzorcem umowy. Jest to rozwiązanie proste i przyjazne w obsłudze, ale niestety mocno ograniczające treść samej umowy. Z całą pewnością dużym plusem takiego rozwiązania są niższe koszty. Wynagrodzenie dla rejenta nam w końcu odpada (w ten sposób w kieszeni pozostanie przynajmniej kilkaset złotych) a i koszty sądowe będą mniejsze niż w przypadku skorzystania z opcji „tradycyjnej” (350 złotych zamiast 600). W obu przypadkach zapłacimy naturalnie również podatek od czynności cywilnoprawnych. Minusy takiego rozwiązania? Oprócz wspomnianych ograniczeń trzeba liczyć się też z brakiem możliwości wniesienia wkładów niepieniężnych na etapie zawiązywania spółki. Niezależnie od tego, na który z tych wariantów się zdecydujemy należy pamiętać, że do założenia spółki konieczne jest podjęcie następujących kroków:

– zawarcie umowy (w zależności od metody w formie aktu notarialnego lub wzorca umowy)

– powołanie zarządu

– wniesienie wkładów

– wpis do KRS

– odpowiednie zgłoszenie w urzędzie skarbowym

Czym jest spółka w organizacji?

Spółka z.o.o osobowość prawną nabywa co prawda z chwilą wpisu do rejestru, ale jeszcze przed wspomnianym wpisem, po zawarciu umowy podmiot taki może nabywać prawa, zaciągać zobowiązania czy też prowadzić działalność. Spółkę taką (po zawarciu umowy, a przed wpisem do rejestru) nazywamy spółką w organizacji. W kolejnej części rozwiniemy natomiast temat odpowiedzialności wspólników, jak i również reprezentacji spółki. Do zobaczenia!