W okresie jesienno-zimowym jedną z najczęstszych przyczyn wizyt lekarskich są infekcje układu oddechowego. Kaszel natomiast jest jednym z najczęściej zgłaszanych objawów.

W obecnych pandemicznych czasach kaszel to jeden z głównych objawów zakażenia koronawirusem, jednak należy pamiętać, że nie każdy rodzaj kaszlu świadczy o zachorowaniu na COVID-19. Ocena kaszlu to przydatne narzędzie diagnostyczne wykorzystywane przez lekarzy, w tym specjalistów pulmonologii.

Kiedy udać się do pulmonologa?

Do lekarza pulmonologa należy się zgłosić, kiedy pojawiają się niepokojące objawy ze strony układu oddechowego, wskazujące na ryzyko pojawienia się schorzeń tego układu, w tym przede wszystkim oskrzeli oraz płuc. Wizyta u pulmonologa jest wskazana w przypadku występowania takich objawów jak:

  • pojawienie się duszności i uczucia ściskania w klatce piersiowej
  • świszczący oddech
  • szybkie męczenie się – problemy ze złapaniem tchu
  • przyspieszony, spowolniony, spłycony lub nadmiernie pogłębiony oddech
  • powtarzające się zapalenia oskrzeli oraz zapalenia płuc
  • krwioplucie
  • płyn w jamie opłucnej
  • urazy oskrzeli lub płuc powstałe w wyniku obrażeń klatki piersiowej i innych.

Lekarz tej specjalizacji najczęściej diagnozuje i leczy choroby, takie jak: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma oskrzelowa, pylica płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mukowiscydoza, odma opłucnowa, gruźlica, nowotwory.

Jakie badania może przeprowadzić w trakcie wizyty?

Konsultacja u lekarza pulmonologa umożliwia przeprowadzenie badania spirometrem. Spirometria pozwala określić wydolność płuc pacjenta. W jej trakcie mierzy się objętość i pojemność płuc, a także przepływ powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego. W zależności od występujących objawów lekarz może zlecić także wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej, badanie USG, testy wziewne prowokacyjne, a także badania krwi i moczu.

W czasach pandemii…

Głównym narządem uszkadzanym w trakcie infekcji wywołanej wirusem SARS-Cov-2 są płuca, w których dochodzi do rozwoju ostrego śródmiąższowego zapalenia płuc. Po przebyciu COVID-19 (nawet w postaciach najłagodniejszych, bez objawów, również u osób młodych) mogą pojawić się powikłania pod postacią śródmiąższowych zmian w płucach, niewydolności oddychania, zatorowości płucnej.

Pacjenci, u których po przebyciu COVID-19 utrzymują się przewlekłe objawy, tj. kaszel, odkrztuszanie, duszność, pogorszenie tolerancji wysiłku, osłabienie, nieprawidłowe wartości saturacji krwi mierzone przy użyciu domowego pulsoksymetru (<94%) mają możliwość skorzystać z konsultacji ze specjalistą chorób płuc w poradni w słubickiej klinice Brandmed. Rehabilitacja pacjentów z problemami ze strony układu oddechowego, szczególnie po zakażeniu „koronawirusem”, jest niezwykle istotna. Pacjenci tzw. „po-covidowi”, którzy borykają się z zaburzeniami czynności układu oddechowego również mają możliwość skorzystania z konsultacji u lekarza pulmonologa.

Kim jest specjalista, przyjmujący w słubickiej poradni?

Konsultacji udziela dr n. med. spec. pulmonolog Michał Bielecki, który  na codzień współpracuje z Lubuskim Szpitalem Specjalistycznym Pulmonologiczno – Kardiologicznym w Torzymiu. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu oddechowego.

W przypadku wizyt prywatnych nie jest potrzebne skierowania, dlatego możemy umówić się na wizytę od razu wtedy, gdy zauważamy niepokojące objawy.

Jak zapisać się na wizytę u pulmonologa?

Istnieje wiele możliwość, by zapisać się na konsultację.

Telefonicznie (w tygodniu w godz. 7:00 – 20:00)

+48 95 758 2649

+48 518 011 108

Gdy nie można się dodzwonić, można zapisać się poprzez:

E-mail: info@brandmed.eu

Messenger: https://www.facebook.com/centrummedycznebrandmed

Formularz kontaktowy na stronie: https://brandmed.eu/oferta-medyczna-slubice/umow-wizyte-lekarska/

Centrum Medyczne Brandmed

Poradnia Pulmonologiczna
Daszyńskiego 1
69-100 Słubice

www.brandmed.eu

Czytaj też: Czy wizyta u psychologa to nadal temat tabu? Psycholog czy psychiatra? – na te pytania odpowiadają specjaliści z Centrum Medycznego Brandmed

pulmonolog