Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka zatrzymali podczas weekendu kolejnych cudzoziemców, którzy nie mieli prawa do legalnego pobytu w Polsce. Cudzoziemcy zatrzymani zostali również z powodu usiłowania bezprawnego przekroczenia polsko-niemieckiej granicy. Zatrzymano także 3 Ukraińców, którzy im w tym pomagali.

W sobotę (27.11) funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko Niemieckiej Placówki w Świecku na jednym z parkingów skontrolowali dwa auta osobowe na polskich numerach rejestracyjnych, których kierowcami byli obywatele Ukrainy. Razem z nimi podróżowało 4 obywateli Syrii.

Funkcjonariusze przeprowadzili wobec wszystkich cudzoziemców kontrole legalności ich pobytu na terytorium Polski. Jak się okazało Syryjczycy – mężczyźni w wieku od 19 do 44 lat nie posiadali dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w Polsce. Usiłowali także niezgodnie z przepisami przekroczyć granicę państwową by dostać się do Niemiec.

Natomiast kierowcy – obywatele Ukrainy w wieku 23 i 26 lat zatrzymano za udzielanie pomocy w bezprawnym przekroczeniu granicy RP. Dodatkowo w trakcie przeszukania jeden z nich był w posiadaniu dwóch podrobionych ukraińskich praw jazdy.

Komendant PSG w Świecku wszczął wobec cudzoziemców postępowanie o zobowiązanie do powrotu, natomiast Ukraińcy usłyszą zarzuty popełnienia przestępstwa określone w art. 264 § 3 kodeksu karnego. Grozi im od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Kolejnych migrantów zatrzymano kilka godzin później. Na moście w Słubicach, polsko-niemiecki patrol wylegitymował 2 mężczyzn i kobietę idących w stronę Niemiec. Podczas legitymowania przedstawili oni funkcjonariuszom irakijskie paszporty. 17-letnia kobieta oraz 21 i 33-letni mężczyźni nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Polski. Funkcjonariuszom oświadczyli, że chcą dostać się do Niemiec. Z uwagi na nielegalny pobyt w Polsce oraz usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy Irakijczycy zostali zatrzymani. Wobec nich wszczęte zostało postępowanie administracyjne mające na celu zobowiązanie cudzoziemców do wyjazdu z Polski.

Natomiast dzisiaj chwilę po północy patrol ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymał podróżujących autem osobowym trzech cudzoziemców – 41-letniego obywatela Ukrainy posiadającego polska kartę pobytu oraz 17-letniego obywatela Syrii oraz 20-letniego obywatela Iraku. Podczas przeprowadzonej przez funkcjonariuszy kontroli legalności pobytu okazało się, że obywatel Iraku i Syrii nie posiadają dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu oraz legalnego pobytu na terytorium naszego kraju. Cudzoziemcy oświadczyli, że jechali do Niemiec, a ukraiński kierowca miał im to ułatwić.

Z uwagi na niezgodny z prawem pobyt w Polsce i usiłowanie bezprawnego przekroczenia granicy państwowej wobec obywatela Syrii i obywatela Iraku wszczęte zostało postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemców do wyjazdu z Polski.

Obywatel Ukrainy natomiast poniesie odpowiedzialność karną za organizowanie innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy RP.

Autor: mjr SG Joanna Konieczniak

Czytaj także: POLICJANCI ZAPOBIEGLI ESKALACJI BUNTU W OŚRODKU DLA IMIGRANTÓW [FILMY, ZDJĘCIA]