
Lubiechnia Mała to niewielka miejscowość na obszarze gminy Rzepin. O jej historii wspominaliśmy już na łamach cyklu „Palcem po Mapie”, ale dziś chciałbym odrobinę więcej miejsca poświęcić lokalnemu, zabytkowemu kościółkowi, który w ubiegłym roku doczekał się niezbędnych prac konserwatorskich.
Konstrukcja zabytkowego kościoła w Lubiechni już od dawna pozostawiała bardzo wiele do życzenia. W zasadzie od zakończenia drugiej wojny światowej nie prowadzono tutaj (jeśli nie liczyć wymiany m.in. dachu) żadnych większych prac renowacyjnych. Na szczęście w zeszłym roku, dzięki zgromadzonym przez parafię funduszom (około sto siedemdziesięciu tysięcy złotych) udało wyremontować się konstrukcję szkieletu świątyni. Kolejne prace zaplanowano na rok obecny.
Rys historyczny
Początki pierwotnie ewangelickiej świątyni w Lubiechni Małej sięgają XVII wieku, choć należy wspomnieć, iż obecny kościół powstał w miejscu wcześniejszego, który został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Swój obecny kształt świątynia przybrała natomiast w wieku XIX, kiedy to do głównego budynku dobudowano m.in. drewnianą wieżę. Warto jeszcze wspomnieć, że w roku 2006 kościółek został wpisany na listę programu Ochrony Kościołów Drewnianych.