Wciąż w sferze rozwoju osobistego i biznesowego przewija się rada, aby myśleć pozytywnie. Wiele osób uważa, że przyciąga to do nas szczęście i pomaga nam w osiągnięciu celów. Jednak czy naprawdę samo pozytywne myślenie jest w stanie sprawić, że zupełnie zmienimy swoje życie i to jeszcze na lepsze? A może ukrywa się za tym jedno wielkie oszustwo biznesu rozwoju osobistego?

Wszystko jest możliwe, jeśli tylko o tym pomyślisz

Wiele osób przy okazji polecania pozytywnego myślenia powołuje się na zasadę przyciągania, która zakłada, że im mocniej o czymś myślimy, tym bardziej to do siebie przyciągamy. Z takim założeniem więc powinniśmy jak najczęściej myśleć o naszych sukcesach zawodowych czy towarzyskich, a zaczną się one w końcu w naszym życiu pojawiać. Jednak nikt do końca nie jest w stanie stwierdzić, jak to działa. I owszem, zdarza się, że coś, o czym myślimy, pojawi się na drodze, ale w takich momentach ciężko stwierdzić, czy zadziałał tu przypadek, czy faktycznie zasada przyciągania zadziałała w naszym wypadku poprawnie i aż nader szybko.

Pozytywne myślenie pomaga znaleźć nadzieję

Pozytywne myślenie ma swoje zastosowanie w wielu dziedzinach, o których być może nawet nie miałeś pojęcia. To za jego pomocą placebo stosowane w medycynie, realnie jest w stanie wyleczyć chorego człowieka, czy raczej przekonać go, że jest już zdrowy. Pozytywne myślenie daje nam również wiele potrzebnych nam narzędzi do walki z codziennością, takich jak nadzieja czy wiara w siebie. Jednak ma to też swoje minusy, ponieważ trzymanie się złudnej nadziei może przez bardzo długi czas odciągać nas od podjęcia jakiegoś działania, które realnie mogłoby nam pomóc i nie wymagałoby od nas ślepej wiary w coś, czego nie jesteśmy pewni.

Pozytywne myślenie nie działa bez działania

Pozytywne myślenie samo w sobie nie jest złym zjawiskiem. Jeśli tylko jest ono dodatkiem do całości naszej działalności, faktycznie może nam pomóc osiągnąć nasze cele. Jednak jeśli poza pozytywnym myśleniem nie praktykujemy żadnych innych form rozwoju, a ponadto nie działamy w ogóle w zakresie spełnienia swoich celów, nie możemy oczekiwać, że nagle spełnią się one same albo że dobra oferta spadnie nam z nieba. Możesz w ten sposób całkowicie zmarnować swój potencjał, a do tego zniechęcić się do działania w przyszłości. Dlatego nie zapomnij o tym, że samo pozytywne myślenie nie da Ci niczego, poza rozczarowaniem długo nakrywanym nadzieją.

Czytaj też: Ile razy słyszałeś “daj sobie spokój”, “odpuść sobie”, “Nie jest dobre, to co robisz”? Co wtedy?