
Położony nad Reczynkiem amfiteatr, to jeden z najbardziej kultowych i interesujących punktów na mapie Ośna. Mało kto jednak w dostatecznym stopniu zna historię tego ciekawego, ale i równocześnie tajemniczego obiektu. Okazuje się bowiem, że jego powstanie oraz pierwotne przeznaczenie ma związek z najbardziej mrocznymi kartami lokalnych dziejów…
Codziennie, zwłaszcza przy okazji ładnej pogody mnóstwo osób odwiedza ośniański amfiteatr. Jest to niewątpliwie jeden z ulubionych celów spacerów oraz tzw. posiadówek. Jaka jednak historia kryje się za słynnym, ośniańskim amfiteatrem?
Thingstätte
Amfiteatr w Ośnie nie powstał jednak w celach wyłącznie rozrywkowych. Jego początki związane są z rządami nazistów w Niemczech. Od roku 1934 na obszarze III Rzeszy powstało łącznie około czterdziestu takich obiektów (docelowo planowano budowę aż tysiąca dwustu), które w fachowej literaturze określane bywają jako Thingstätte.

Nazistowskie obsesje
Naziści, na czele z Himmlerem byli zafascynowani okultyzmem oraz kulturą dawnych plemion germańskich, z których to następnie w średniowieczu rozwinął się naród niemiecki. W tym świetle, Thingstätte należy rozumieć nie jako „amfiteatr”, lecz jako miejsce wieców – dodajmy, nazistowskich wieców. Thing (Ting) bowiem w świcie dawnych German oznaczał miejsce zebrań, w których udział brali m.in wojownicy oraz germańska elita. Na tego typu wiecach wybierano królów, decydowano o wojnie oraz pokoju, a także formułowano podstawowe prawa.
Po drugiej wojnie światowej Thingstätte zaczęły odgrywać zupełnie nową rolę. Stały się one arenami koncertów muzycznych i innych wydarzeń rozrywkowo-kulturalnych.
Zdjęcie nagłówkowe: Thingstätte w dawnym Drossen – lata 40.