Funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali podczas weekendu 10 cudzoziemców, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. Zatrzymano również obywatela Sri Lanki, który jednej z grup pomagał w niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej.

W piątek 25 marca w Słubicach na moście patrol ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymał troje obywateli Iraku. 28-letnia kobieta, 33-letni mężczyzna wraz z 4-letnim chłopcem zamierzali przez most w Słubicach nielegalnie przekroczyć granicę. Cudzoziemcy zostali zatrzymani za nielegalny pobyt w Polsce oraz za usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej.

Podczas rozmowy Irakijczycy zgodnie oświadczyli, że nie zamierzają ubiegać się o ochronę międzynarodową na terytorium naszego kraju, ponieważ ich krajem docelowym są Niemcy. Z uwagi na to, wobec cudzoziemców wszczęte zostało postępowanie administracyjne zmierzające do wydania im decyzji o opuszczeniu naszego państwa.

Natomiast w sobotę 26 marca funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach zatrzymali tuż przez niemiecką granicą osobowego busa. Kierowcą auta był 44-letni obywatel Sri Lanki posiadający niemiecką kartę pobytu, natomiast pasażerami auta było 4 mężczyzn w wieku od 23 do 33 lat oraz 28-letnia kobieta. Podczas legitymowania podróżnych funkcjonariusze ustalili, że są to obywatele Sri Lanki, którzy przebywali w Polsce nielegalnie. Cała grupa zgodnie oświadczyła, że jedzie do Niemiec. Poczynione przez funkcjonariuszy ustalenia, pozwoliły potwierdzić, że cudzoziemcy nie przyjechali z terytorium Ukrainy.

Podczas przesłuchania, Lankijczycy przyznali się do zarzucanego im przestępstwa polegającego na usiłowaniu niezgodnego z prawem przekroczenia granicy w porozumieniu z innymi osobami. Dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok próby. Kierowca auta zatrzymany został za pomocnictwo. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Kolejnych cudzoziemców przebywających w naszym kraju nielegalnie zatrzymali w Gubinie funkcjonariusze Straży Granicznej z Zielonej Góry. Podczas patrolu funkcjonariusze SG zauważyli dwóch mężczyzn, którzy na ich widok próbowali uciec w kierunku mostu łączącego Polskę z Niemcami. Po krótkim pościgu zostali zatrzymani. Okazało się, że są to obywatele Syrii w wieku 22 i 30 lat. W paszportach cudzoziemców zamieszczone były wizy białoruskie oraz stemple białoruskiej kontroli granicznej. Cudzoziemcy przyznali, że do Polski wjechali nielegalnie z zamiarem udania się do Niemiec. Ponadto dane jednego z nich widniały w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium naszego państwa jest niepożądany.

Syryjczycy przyznali się do usiłowania niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej. Dobrowolnie poddali się karze 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat. Dodatkowo Komendant PSG w Zielonej Górze-Babimoście wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemców do wyjazdu z Polski.

Autor: mjr SG Joanna Konieczniak

Czytaj także: Handel ludźmi… Nie ufaj bezGRANICznie