290112812 568126314660276 8168374683970480127 n
Fot. Biblioteka Słubice

W dniu 27 czerwca 2022 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Przedmiotem dyskusji tym razem była książka Ninni Holmqvist pt. „Jednostka”. Autorka przedstawia wstrząsającą wizję przyszłości, w której osoby bezdzietne, niemogące mieć dzieci, stają się zbędne. W ten sposób trafiają do specjalnych, luksusowych  ośrodków tzw. jednostek, w których poddawani są badaniom naukowym. W jednostkach można rozwijać swoje zainteresowania, niczego nie brakuje oraz można bezpłatnie korzystać ze wszystkich dóbr aż do śmierci. Główną bohaterką powieści jest Dorit Weger, samotna kobieta, która po trafieniu do jednostki odnalazła miłość. Po pewnym czasie zachodzi w ciążę  i zaczyna się obawiać o życie swoje i nienarodzonego dziecka.                          

Czy będzie zdrowe? Kto je wychowa? Co się stanie z nimi wszystkimi?

Książka ta wywarła ogromne wrażenie na uczestnikach spotkania. Według nich jest to powieść bardzo niepokojąca, ale i zastanawiająca. Skłania czytelnika do zajęcia stanowiska względem opisywanych wydarzeń. Zmusza do refleksji,         czy osoby samotne, bezdzietne są naprawdę uznawane za zbędne i niepotrzebne? Zachęcamy do przeczytania książki i wyrażenia swojej opinii na tematy poruszone w tej powieści.

Bardzo dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na następne, które odbędzie się dopiero po wakacjach, we wrześniu!

Czytaj też: Polsko-niemiecka biesiada muzyczna organizowana przez Arle gGmbH wspólnie z Miejskim Świętem Hanzy