stock 118
Fot. I Love Słubice

W Collegium Polonicum już po raz 25 zostanie uroczyście zainagurowany rok akademicki. Uroczystość inauguracji rozpocznie się w piątek, 21 października 2022 o godz. 12:00 w dużej auli Collegium Polonicum w Słubicach i poprowadzi ją prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wspólnie z wiceprezydentką Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Janine Nuyken.

Wykład inauguracyjny pt.: „Katastrofa na Odrze w meandrach aktualnego stanu wiedzy” wygłosi prof. UAM dr hab. Andrzej Pukacz, pełnomocnik rektora UAM ds. dydaktyki w Collegium Polonicum w Słubicach.

W trakcie uroczystości odbędzie się uroczyste pasowanie na studentów reprezentantów kierunków studiów prowadzonych w Collegium Polonicum w Słubicach. Pierwszy rok studiów rozpocznie około 100 studentek i studentów, a duża liczba z nich pochodzi z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Niemiec, Białorusi, Portugalii, Indii, Syrii, Egiptu i Sri Lanki.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

W uroczystości wezmą udział władze obu partnerskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, jak również włodarze Słubic i Frankfurtu nad Odrą oraz zaproszeni goście.

Uroczystość jest otwarta dla zainteresowanych i będzie tłumaczona symultanicznie na język niemiecki i angielski. Udział należy zgłosić mailem na adres: press.cp@cp.edu.pl do 17 października br.

O muzyczną oprawę uroczystości zadba chór „Adoramus” pod dyrekcją dr Barbary Weiser-Lady oraz Maciej Smoląg, słubiczanin, który naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. W 2016 r. ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Słubicach. Od najmłodszych lat koncertuje w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Wiedniu, Moskwie, Brukseli i Stambule.

Uroczystość inauguracji to doskonała okazja do oficjalnego otwarcia dużej auli. Cztery lata temu, latem 2018 roku, duża aula uległa dużym zniszczeniom podczas pożaru dachu auli. Odbudowa – ze względu na pandemię – trwała prawie cztery lata i zakończyła się w czerwcu 2022 roku. Odbudowana duża aula ma 420 wygodnych foteli, o 36 miejsc więcej niż poprzednio, profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie. Przede wszystkim będzie miejscem uroczystości akademickich, ale dzięki auli w mury Collegium Polonicum powróci także życie kulturalne. Podczas inauguracji odbędzie się również pokaz technicznych możliwości, jakie oferuje sala.

Koszty odbudowy wyniosły ponad 6 milionów złotych, a 730 tys. złotych na doposażenie dużej auli przekazała gmina Słubice.

Ten rok akademicki to również zmiany na stanowisku dyrektora administracyjnego Collegium Polonicum. Po 43 latach pracy zawodowej na emeryturę odchodzi dr Krzysztof Wojciechowski, który zarządzał jednostką od momentu jej powstania. Od 1 grudnia 2022 funkcję dyrektora administracyjnego obejmie Agnieszka Brończyk, od 10 lat zastępczyni dyrektora administracyjnego, która wygrała konkurs na to stanowisko. Agnieszka Brończyk to absolwentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, jak również studiów MBA, zarządzanie szkołą wyższą. Z Dwumiastem związana jest od ponad 20 lat.

www.cp.edu.pl

Czytaj też: LAUREATKA NAGRODY VIADRINY RÓŻA GRÄFIN VON THUN UND HOHENSTEIN: „MUSIMY WSPÓLNIE BUDOWAĆ NOWĄ EUROPĘ”