Słowo „bukiet” pochodzi z języka francuskiego i oznacza zbiór kwiatów zebranych w jednym miejscu. W języku francuskim słowo „bouquet” oznacza dosłownie „mały bukiet”, ale w języku polskim słowo „bukiet” jest używane zarówno dla małych, jak i dużych zbiorów kwiatów. Pochodzenie słowa „bukiet” sięga starożytności, kiedy to kwiaty były często noszone przez ludzi jako ozdoba lub symbol uczuć.

 

W XVI wieku w Europie modne stało się nosić małe bukiety kwiatów związane z białym sznurem lub wstążką. Słowo „bukiet” zaczęło być używane w języku francuskim w XVII wieku i od tego czasu stało się powszechnie używane w innych językach.

 

Bukiety w średniowieczu?

Nie ma dokładnych informacji na temat tego, jak wyglądały średniowieczne bukiety kwiatów, ponieważ nie zachowały się żadne ikony lub obrazy przedstawiające tego typu ozdoby. Można jednak przypuszczać, że bukiety w średniowieczu były podobne do tych, jakie były popularne w późniejszych epokach, tj. złożone z kilku rodzajów kwiatów zebranych razem w jednym miejscu. W średniowieczu kwiaty były używane jako ozdoba do włosów, na szyi lub jako element dekoracyjny w domach. W tym okresie kwiaty były też często używane jako symbol uczuć lub jako sposób na wyrażenie szacunku lub uznania. Niektóre popularne rodzaje kwiatów, które mogły być używane do tworzenia bukietów w średniowieczu, to m.in. róże, lilia, margerytki i fiołki.

 

Jakie rodzaje bukietów wyróżniamy?

 

  1. Bukiet ślubny: składający się z kwiatów, które symbolizują miłość i wierność, takich jak róże, lilie, goździki lub frezje. Bukiet ślubny jest nieodłącznym elementem każdego ślubu i nosi go panna młoda.

  1. Bukiet kompozycyjny: składający się z różnorodnych kwiatów i roślin, które są zebrane w jednym miejscu i ułożone według określonego schematu. Bukiety kompozycyjne mogą być używane jako dekoracja wnętrz lub jako prezent.

 

  1. Bukiet cięty: składający się z kwiatów, które są ścięte z krzewów lub drzew i związane razem za pomocą białego sznurka lub wstążki. Bukiety cięte są często używane jako prezent lub dekoracja.

 

  1. Bukiet okolicznościowy: przygotowywany z okazji specjalnych wydarzeń, takich jak urodziny, rocznice, Dzień Matki itp. Bukiety okolicznościowe mogą zawierać kwiaty symbolizujące daną okazję lub po prostu ulubione kwiaty osoby, która będzie je otrzymywać.

  1. Bukiet kremacji: składający się z kwiatów, które są przeznaczone do złożenia na grobie lub do użycia podczas ceremonii pogrzebowej. Bukiety kremacji mogą zawierać kwiaty symbolizujące żałobę, takie jak bez, chryzantemy lub frezje.

 

Jeśli szukacie bukietów i chcecie sprawić miły upominek dla swoich bliskich, rodziny, żony lub po prostu sprawić komuś przyjemność to warto sprawdzić internetową kwiaciarnie euroflorist.pl i znaleźć śliczne bukiety.

 

Czytaj też: Czuję się naprawdę piękna. Wszystkim dziękuję za tę szansę – mówi Basia Ruszyńska z Ośna, która przeszła metamorfozę.