Wernisaż "Sorry" na Promenadzie Nadodrzańskiej

W czwartek 29 czerwca o godz. 17.00 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Sorry” znanej na całym świecie polskiej artystki Joanny Rajkowskiej. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy na wernisaż przy moście granicznym we Frankfurcie nad Odrą.

Gości powitają: superintendent i przewodniczący Europejskiego Centrum Ekumenicznego (OeC) Frank Schürer-Behrmann oraz prezydent Viadriny prof. dr Eduard Mühle. Koordynatorka ds. kultury Constance Krüger przedstawi gościom ideę projektu. Wydarzenie odbędzie się w języku niemieckim z tłumaczeniem na język polski.

Instalacja będzie prezentowana na Promenadzie Nadodrzańskiej we Frankfurcie nad Odrą do października 2023 r.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program ramowy. Uniwersytet Europejski Viadrina współorganizuje m.in. poniższe wydarzenia, które odbędą się także w języku polskim.

Warsztaty, oprowadzanie i rozmowa z artystką

W czwartek 6 lipca odbędą się całodniowe warsztaty pt. „(Anti-)Monumentality, Site, Environment: Contemporary Sculpture in the Ecologically Expanded Field”. W godz. od 11.00 do 15.30 odbędą się trzy wykłady gościnne w języku angielskim; zainteresowanych serdecznie zapraszamy do sali AM 02 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, Logenstraße 4.
O godz. 16.00 odbędzie się krótkie oprowadzanie z Joanną Rajkowską przy rzeźbie na Promenadzie Nadodrzańskiej. O godz. 18.00 artystka będzie rozmawiać z Ulrike Kremeier, dyrektorką Brandenburskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej (BLMK). Rozmowa w Muzeum, przy Carl-Philipp-Emanuel-Bach-Straße 11, we Frankfurcie nad Odrą, odbędzie się w języku niemieckim i będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.
Wydarzenia te organizowane są przez Katedrę Teorii Sztuki i Mediów na Viadrinie (prof. dr André Rottmann), Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Europejskie Centrum Ekumeniczne.


Podczas Miejskiego Święta Hanzy,
w sobotę 8 i niedzielę 9 lipca, o godz. 12.00, 14.00 i 16.00, koordynatorka projektu Constance Krüger i duszpasterz uniwersytecki René Pachmann będą informować zainteresowanych o instalacji bezpośrednio przy rzeźbie na promenadzie.

Media społecznościowe:
www.facebook.com/europa.uni/videos/2491479291002931/
www.instagram.com/sorry_in_ffo/

Więcej informacji i pełny program w języku niemieckim:
www.europa-uni.de/de/struktur/zse/kulturkoordination/index.html

Po raz pierwszy polityczna instalacja „Sorry” uznanej artystki Joanny Rajkowskiej jest pokazywana poza Polską. Jest to 25-tonowy, trzymetrowy betonowy mur z odłamkami szkła na szczycie, tworzący z lotu ptaka napis „Sorry”. Tygodnik „Polityka” uznał rzeźbę za jedno z dziesięciu najważniejszych wydarzeń artystycznych minionego roku. „Sorry” pomyślane jest jako anty-pomnik. Opowiada o zbiorowych błędach ludzkości i często ignoranckim sposobie radzenia sobie z nimi. Artystkę zainspirowała sytuacja uchodźców z Bliskiego Wschodu, którzy w 2021 roku przez wiele miesięcy przebywali na granicy polsko- białoruskiej w najtrudniejszych warunkach humanitarnych.

Instalacja została sprowadzona do Frankfurtu przez Europejskie Centrum Ekumeniczne (OeC) we współpracy z koordynatorką kultury Uniwersytetu Europejskiego Viadrina i miasta Frankfurt nad Odrą i katolickim duszpasterstwem uniwersyteckim. Zarządzanie projektem: Constance Krüger (koordynatorka ds. kultury), René Pachmann (katolicki duszpasterz uniwersytecki).

Projekt jest finansowany przez kraj związkowy Brandenburgia, miasto Frankfurt nad Odrą, archidiecezję berlińską oraz Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży w ramach federalnego programu Democracy Live!.

Źródło: Uniwersytet Europejski Viadrina