W sobotę, 2 września, po raz czwarty z rzędu przez Słubice i Frankfurt przemaszeruje polsko-niemiecki marsz równości. Zbiórka będzie mieć miejsce od godz. 11:00 na Placu Bohaterów w Słubicach. Początek demonstracji zaplanowano na godzinę 12:00, kolejne przystanki natomiast na moście miejskim (Slubicer Straße we Frankfurcie nad Odrą) oraz na kampusie uniwersyteckim (Logenstraße). Demonstracja zakończy się w Gertraudenpark i na dziedzińcu Stuck (Lindenstraße 7).

Poprzez demonstrację queerowe osoby ze społeczności LGBTQIA+ z dwumiasta, a także osoby sojusznicze chcą zwrócić uwagę na trudności związane z sytuacją prawną i społeczną osób queer w Niemczech, Polsce i innych krajach oraz poruszyć kwestię ich widoczności w naszym dwumieście.

Tematy przewodnie tegorocznej edycji Frankfurt-Słubice PRIDE:

  • W kontekście nadchodzących wyborów w Polsce 15 października 2023 r. gościem będzie Antoni z fundacji „Trans-Fuzja”, który opowie o trudnościach, z jakimi na co dzień borykają się osoby transpłciowe w Polsce. Antoni opowie o wykluczeniach systemowych i społecznych, kwestii nadchodzących wyborów, oraz o TERFizmie (TERF = Trans-Exclusionary Radical Feminism, radykalnym feminizmie wykluczającym osoby transpłciowe) i SWERFizmie (SWERF = Sex Worker Exclusionary Radical Feminism, radykalnym feminizmie wykluczającym osoby pracujące seksualnie), które stają się coraz bardziej zauważalne (nie tylko w Polsce).
  • Po latach zapowiedzi, Ustawa o samostanowieniu („Selbstbestimmungsgesetz”) ma być wreszcie przedmiotem obrad w niemieckim Bundestagu po przerwie wakacyjnej. Ma ona zastąpić obowiązującą od 40 lat tzw. Ustawę o transseksualistach („Transsexuellen-Gesetz”). W ramach publicznej debaty nad tym projektem w Niemczech nastąpiła problematyczna zmiana w dyskursie, która podchwytuje transfobiczną narrację. W tym temacie spodziewamy się wystąpienia queerowej osoby aktywistycznej, Jony Gold, znanej również jako Obertunte.
  • Grupa Sex Worker Action Group Berlin przygotowała nagranie z przesłaniem na temat intersekcjonalnej dyskryminacji osób queer, migranckich i/lub niebiałych pracujących seksualnie.
  • O sytuacji osób queer z Ukrainy opowie Loki z Kwitne Queer, organizacji zrzeszającej ukraińskie osoby queer w Niemczech. Loki opowie o dyskryminacji, której doświadczają osoby migranckie ze społeczności LGBTQIA+.

Chcemy Dwumiasta, które rozumie „bezgraniczność” i „otwarcie na świat” jako różnorodność tożsamości płciowych, form związków, planów życiowych i orientacji seksualnych. Niestety, nie jest to oczywiste w codziennym życiu wielu osób queerowych. Chcielibyśmy zobaczyć więcej lokacji i miejsc spotkań w bliźniaczych miastach, które liczą się z osobami queerowymi i włączają je do swojej pracy – od szkoły i klubu sportowego, przez pub i klub młodzieżowy, po dyskotekę i miejsce spotkań seniorów.

Tak jak robiliśmy to od pierwszego PRIDE 2020, domagamy się od przedstawicieli Frankfurtu i Słubic, aby poprzez wspólną uchwałę ogłosili miasta partnerskie miejscem bezpiecznym dla wszystkich i jako cel obrali wolność od dyskryminacji. Oprócz istniejących już we Frankfurcie usług doradztwa i testowania w kierunku HIV/AIDS i chorób przenoszonych drogą płciową, domagamy się polsko-niemieckiej poradni dla osób queerowych w Dwumieście.

Protestujemy przeciwko tak zwanym „strefom wolnym od LGBT” na południu i wschodzie Polski, które pogardzają i symbolicznie wykluczają ludzi takich jak my oraz legitymizują otwartą queerfobię na ulicach. Wprawdzie kilka gmin cofnęło swoje deklaracje jako „strefy wolne od LGBT”, ale prawdopodobnie tylko dlatego, że zostały pozbawione funduszy unijnych.

Nie damy się poniżać jako „ideologia”, jak określił nas prezydent Polski Andrzej Duda. Potępiamy przemoc i surowość, z jaką polskie władze publiczne, wymiar sprawiedliwości i organy bezpieczeństwa działają przeciwko aktywistom queer.

INFORMACJA PRASOWA Słubice-Frankfurt PRIDE

Przypomnijmy jak marsz wyglądał w latach poprzednich. Zobacz galerię