Od niedzieli 3 września do soboty 9 września około 30 ukraińskich studentów odwiedzi Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Collegium Polonicum w Słubicach.

Na zaproszenie Viadriny i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM), studenci z ukraińskich uczelni partnerskich przyjadą do Dwumiasta Frankfurt nad Odrą – Słubice, aby uczyć się o start-upach i cyfryzacji. Od czasu rozszerzenia agresji Rosji na Ukrainę, UAM regularnie zaprasza ukraińskich studentów do Poznania. Teraz po raz pierwszy program odbywa się we współpracy z Uniwersytetem Europejskim Viadrina i Collegium Polonicum.

„W styczniu 2023 r. UAM rozpoczął program wspierania ukraińskich uniwersytetów dzięki wsparciu finansowemu, jakie uzyskał z ERASMUS Plus, Narodowej Agencji Wymiany Akadmickiej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wypracowaliśmy model tygodniowych szkoleń, na które zapraszamy – w zależności od tematu – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i administracji. Tym razem, z wielką radością, chcemy zorganizować takie tygodniowe warsztaty z Viadriną i Collegium Polonicum. Będzie to potwierdzenie owocnej współpracy między naszymi uczelniami, a w planach mamy dalsze wspólne projekty skierowane na pomoc Ukrainie” – tak prof. dr hab. Rafał Witkowski, prorektor UAM ds. międzynarodowych, opisuje powody powstania szkoły letniej, której jest współinicjatorem.

Wiceprezydentka Viadriny prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast dodaje: „Dla nas w Viadrinie ważne jest, aby w ramach naszej współpracy polsko-niemieckiej wyraźnie pokazać, że nie zapominamy o naszych partnerach na Ukrainie. Ponieważ wojna trwa już tak długo i czasami jest poza zasięgiem opinii publicznej, kultywowanie naszego partnerstwa z ukraińskimi uniwersytetami jest ważniejsze niż kiedykolwiek”.

Odnosząc się do meritum wizyty, Philipp Heinicke z Centrum Przedsiębiorczości Viadriny mówi: „Jak widzimy każdego dnia, Ukraina ma wysoce innowacyjną populację o ogromnym potencjale. Cieszymy się, że nasi ukraińscy partnerzy wybrali 30 studentek i studentów z pasją do start-upów, którzy odwiedzą nas we Frankfurcie nad Odrą i Berlinie, aby nawiązać kontakty i stawić czoła wyzwaniom naszych czasów poprzez przedsiębiorczość”.

Podczas wizyty studenci będą pracować z wykładowcami Viadriny nad kwestiami zakładania firm i cyfryzacji. Ponadto zaplanowano wycieczki po mieście partnerskim, warsztaty międzykulturowe i kursy językowe. Podczas wycieczki do Berlina grupa odwiedzi między innymi program „Phineo Startups”, który wspiera start-upy na Ukrainie i dla Ukrainy. Inne punkty programu obejmą wieczór warsztatowy ze sztuką uliczną, fotografią i karaoke w Kukuryku we Frankfurcie nad Odrą oraz wizytę w European New School of Digital Studies (ENS) w Collegium Polonicum.

Autor: Tomasz Stefański, public relations, UAM Collegium Polonicum