W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego policjanci aktywnie realizują działania w ramach ogólnopolskiej akcji prewencyjnej „Bezpieczna droga do szkoły ”. Mundurowi rozmawiają z uczniami o tym, jak należy bezpiecznie poruszać się po drodze oraz stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w domu i na podwórku.

Policjanci prowadzą działania na ternie całego powiatu słubickiego. Akcja skierowana jest do dzieci rozpoczynających naukę w szkołach i przedszkolach, ich rodziców, nauczycieli a także pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Działania prewencyjne mają na celu eliminowanie zagrożeń i zapewnienia bezpiecznego poruszania się dzieci po drogach, zwłaszcza w pobliżu szkół i przedszkoli.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

O tym, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak zachować szczególną ostrożność w kontakcie z osobą obcą oraz jak bezpiecznie spędzać czas wolny, mundurowi  rozmawiali z najmłodszymi.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Apelujemy więc:

• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!

• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

• Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

starszy aspirant Ewa Murmyło

Komenda Powiatowa Policji w Słubicach