Szczegółowy harmonogram wszystkich mammobusowych przystanków znajduje się na stronie NFZ Zielona Góra

Ważne zmiany w programie profilaktyki raka piersi i w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Więcej Polek skorzysta z bezpłatnych badań przesiewowych. Panie już korzystają!

Zmiany wprowadzone od listopada br. przez Ministerstwo Zdrowia dotyczące rozszerzenia przedziału wiekowego na programy profilaktyczne – raka szyjki macicy i raka piersi – od razu wywołały reakcję wśród potencjalnych pacjentek. Zainteresowanie młodszych i starszych pań jest bardzo duże. Już z końcem października lubuszanki rejestrowały się na przesiewową mammografię. Tym samym zwiększyła się liczba pobytów mammobusów w województwie lubuskim, bo aż o 13 więcej ustalono ich w listopadzie w stosunku do października.

Zapraszamy do zaglądania na stronę internetową lubuskiego oddziału wojewódzkiego NFZ do zakładki Profilaktyka. Tam znajduje się szczegółowy harmonogram wszystkich mammobusowych przystanków. Można znaleźć taki, który jest najbliżej domu i umówić się na badanie. Na badanie idziemy bez skierowania z dowodem osobistym.

Program Profilaktyki Raka Piersi

Obecnie program adresowany jest do kobiet, które:

  1. są w wieku 45-74 lat ( wcześniej obowiązujący przedział 50-69 lat),
  2. nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w ubiegłym roku pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach nie miały wcześniej stwierdzonej

W województwie lubuskim przebadało się 44,28 % kobiet z populacji kwalifikującej się. Ponad 77 tys. lubuskich kobiet takiego badania nie wykonało a może je bezpłatnie zrobić ( dane: SIMP listopad 2023r.).

Gdzie zrobić badanie?

Po Lubuskiem jeżdżą mammobusy czterech firm, ale mammografię można też wykonać stacjonarnie w czterech podmiotach ( Gorzów, Zielona Góra, Żary).

————–

Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Obecnie program adresowany jest do kobiet, które:

  1. są w wieku 25-64 lat ( wcześniej obowiązujący przedział 25-59 lat)

W województwie lubuskim przebadało się 8,23 % kobiet z populacji kwalifikującej się. Ponad 246 tys. lubuskich kobiet takiego badania nie wykonało a może je bezpłatnie zrobić ( dane: SIMP listopad 2023r.)

Badanie można zrobić w każdym gabinecie ginekologicznym posiadającym umowę z LOW NFZ – bez skierowania. Gabinety można znaleźć w zakładce  „Profilaktyka”.

Źródło informacji: NFZ Zielona Góra