Fot. Pexels

Wczoraj  na profilu społecznościowym „Spotted Górzyca” pojawiło się zdjęcie z filtrami, sugerujące mocne zanieczyszczenie wody w kranach mieszkańców Górzycy. Jednakże, po zbadaniu sprawy przez dziennikarzy portalu I Love Słubice okazało się, że zdjęcie albo nie pochodzi z Górzycy, albo nie jest aktualne. Filtry w jednym z domów w Górzycy, przez które przepływa ta sama woda, są czyste.

W dobie powszechnego dostępu do internetu i social mediów, fałszywe informacje i dezinformacja stają się coraz poważniejszym problemem. W przypadku „Spotted Górzyca”, anonimowy autor zdjęcia wykorzystał filtr, by sugerować, że woda w kranach mieszkańców jest znacznie bardziej zanieczyszczona, niż jest w rzeczywistości.

Post na spotted wywołał emocje internautów, przyciągnął uwagę, wywołując dyskusję na temat jakości wody w Górzycy. Jednakże, po sprawdzeniu filtrów w jednym z gospodarstw domowych, okazało się, że obawy były bezzasadne.  Tak wyglądają filtry wyjęte dzisiaj, a założone zaraz po ogłoszeniu komunikatu sanepidu o tym, że woda jest już zdatna do picia (patrz zdjęcie niżej)

Dziś tak wyglądają filtry, założone około miesiąca temu

– Nie ma takiej możliwości, żeby ktoś w mieszkaniu w tej chwili wciągnął tak wyglądający filtr. Takie czarne filtry świadczą o braku cyklicznej wymiany. W przypadku filtrów ze zdjęcia prawdopodobnie długi czas nie były wymieniane.  Osobiście takich czarnych jeszcze nie widziałem – podkreśla Tomasz Stupienko, Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Górzycy.

To, jaką mamy teraz wodę? – dopytujemy kierownika:

– Jeśli chodzi o wodę w gminie to mamy regularne kontrole sanepidu oraz zlecamy firmie wg ustalonego harmonogramu badanie-firma pobiera próbki wody w hydroforniach oraz na sieci i je bada. Aktualnie trwają prace modernizacyjne na ujęciu wody mające na celu polepszenie pozyskania wody. Wcześniej została zmodernizowana m.in. hydrofornia w Spudłowie i Pamięcinie. W ramach rządowego wsparcia gmina pozyskała środki finansowe na modernizację hydroforni w Ługach Górzyckich w wysokości ok.2 mln zł oraz na modernizację oczyszczalni ścieków w Gòrzycy w wysokości ok. 7,5 mln zł. Przetarg na te inwestycje wg mojej wiedzy gmina planuje ogłosić w najbliższym czasie – wyjaśnia T. Stupienko.

Co się dzieje ze ściekami i skąd się bierze woda w kranie? 

Ścieki, które napływają do oczyszczalni przechodzą proces np. napowietrzania i wirowania z których wytwarzany jest osad, który z kolei jest wykorzystywany m.in. jako nawóz dla rolników. Ten proces nie ma nic wspólnego z wodą – oczyszczalnia znajduje się w innym miejscu niż stacja uzdatniania wody i ma na celu oczyścić ścieki, natomiast woda wydobywana jest w innym miejscu, która tłoczona jest do stacji gdzie jest uzdatniana i przekazywana do sieci dla mieszkańców.

Czyli w kranach mamy wodę ze stacji uzdatniania, a nie z oczyszczalni ścieków.  I jak zapewnia kierownik ZGK w Górzycy w tej chwili nie ma obaw co do jej spożywania.