Wspólny polsko-niemiecki patrol funkcjonariuszy SG ze Świecka zatrzymał po pościgu autostradą A2 Polaka podejrzanego o kradzież sportowego modelu audi na terytorium Niemiec.

W czwartek 7 grudnia funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, pełniąc służbę w rejonie autostrady A2 wytypowali do kontroli i dawali sygnały do zatrzymania kierowcy jadącemu z Niemiec w sportowym suvie marki Audi SQ7, na polskich tablicach rejestracyjnych. Kierujący pojazdem chcąc uniknąć kontroli gwałtownie przyśpieszył i trasą A2 szybko przemieszczał się w kierunku Rzepina. Funkcjonariusze SG natychmiast ruszyli za nim służbowym mercedesem. Prawdopodobnie z powodu zbliżającego się pościgu, uciekinier w okolicach Boczowa zdecydował się zjechać z autostrady, próbując zgubić w pobliskim lesie goniących funkcjonariuszy. Funkcjonariusze SG chwilę później w leśnym zagajniku znaleźli porzuconego suva i natychmiast rozpoczęli poszukiwania kierowcy pojazdu. Sprawnie przeprowadzony pieszy pościg pozwolił zatrzymać uciekiniera już po kilku minutach. Kierowcą pojazdu był 25-letni Polak.

Funkcjonariusze SG ustalili, że sportowy suv Audi SQ7 miał założone polskie tablice rejestracyjne, które figurują w systemach informacyjnych jako należące do innego pojazdu. Po sprawdzeniu w bazach danych SG okazało się, że zatrzymany przez funkcjonariuszy samochód został skradziony tego samego dnia na terytorium Niemiec.

25-latka zatrzymano i przekazano sulęcińskim policjantom. Kierowca podejrzany o kradzież samochodu usłyszy prokuratorskie zarzuty. Auto zostało zabezpieczone i odholowane na parking strzeżony.

Szacunkowa wartość odzyskanego pojazdu to ćwierć miliona złotych.

Autor: Paweł Biskupik
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej