Fot. Pixabay.com

Jak już wcześniej informowaliśmy, przyglądamy się pracy wszystkich radnych powiatu i gmin powiatu. Pytamy o złożone interpelacje w mijającej kadencji. Jak się okazało, kontakt z radnymi aż czterech naszych gmin jest nie tylko utrudniony, ale wręcz niemożliwy. To jak to jest? Wybraliśmy radnego, który ma nas reprezentować i na tym koniec komunikacji? 

W niedawnych doniesieniach z gminy Górzycy oraz miast Cybinki, Ośna Lubuskiego i Rzepina pojawił się zaskakujący fakt dotyczący ich radnych. Otóż okazuje się, że nie tylko nie posiadają oni służbowych adresów e-mailowych ani służbowych telefonów, ale mogą być kompletnie niedostępni dla mieszkańców w kwestiach zgłaszania problemów czy sugestii.

Wszystkie cztery miejscowości zaskoczyły brakiem możliwości kontaktu z radnymi poprzez pocztę elektroniczną, czy choćby przez rozmowę telefoniczną, bo numery telefonów radnych również nie są publiczne. To pokazało istotną lukę w komunikacji między reprezentantami a mieszkańcami.

Ostatecznie rozwiązaniem okazał się jeden wspólny adres e-mail do biura rady, która miałaby przekazać nasze pytania do wszystkich radnych. I pewnie ten rodzaj komunikacji sprawdziłby się przy zgłaszaniu problemów przez mieszkańców, ale… czy taka forma komunikacji jest wystarczająco efektywna? Czy mieszkańcy nie powinni posiadać bezpośredniej drogi kontaktu z wybranymi przez siebie przedstawicielami?

Szczególnie interesującym aspektem tej sytuacji jest fakt, że podczas kampanii wyborczej ci sami radni byli aktywni, obiecując rozwiązywanie problemów i stałą dostępność dla mieszkańców. Kiedy  wybory były już za nami, okazało się, że rzeczywistość nieco różni się od obietnic.

Warto zastanowić się nad tym, czy nie nadszedł czas na zmiany w tej kwestii. Może warto zainwestować w lepszą komunikację dla radnych, by byli bardziej dostępni dla tych, którzy na nich głosowali? W końcu zaangażowanie w życie społeczności lokalnej to nie tylko obietnice wyborcze, ale przede wszystkim codzienna praca nad rozwiązywaniem problemów mieszkańców.

Radni powinni być  łatwo dostępni dla swoich wyborców. W przeciwnym razie obiecane zmiany pozostaną jedynie pustymi słowami.

Czy zmiana w tej kwestii będzie priorytetem dla nowych lub obecnych władz lokalnych? To pytania, na które odpowiedzi mogą być kluczowe dla efektywności i zaufania mieszkańców do swoich reprezentantów.

Już niebawem przedstawimy Państwu jak pracowali radni Gminy Rzepin.