Słubicki Miejski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na spektakl muzyczny „Moje serce zostało we Lwowie, czyli Marian Hemar w radiu Wolna Europa.”

Spektakl odbędzie się w Sali Koncertowej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury dnia 18 kwietnia 2024 r. o godz. 19:00.

Wstęp wolny.

Spektakl muzyczny o niezwykle barwnym i ciekawym okresie życia Mariana Hemara, czyli o jego pracy w Radiu Wolna Europa. W ubiegłym roku minęła 50- ta rocznica śmierci tego wybitnego artysty.

„Kiedy z rozkazu gen. Sikorskiego zawezwano mnie do pracy w Ministerstwie Informacji i Dokumentacji, a był to początek 1942. roku, przyjechałem do Londynu… i tak ten Londyn stał się moim domem zastępczym. Na ile jeszcze? Oj, aż strach pomyśleć. Wrócić teraz nie mogę, bo na takich jak ja, wydany wyrok…”

Do końca życia Marian Hemar pozostał na emigracji. W swojej ojczyźnie, z powodu zaangażowania w pracę rządu emigracyjnego, był „źle widziany”.  Piosenkami, skeczami i fragmentami audycji opowiedziana będzie jego miłość do Lwowa, a przy okazji fragment jego osobistej, a także polskiej historii.

Usłyszeć będzie można piosenki, które w oryginale były wykonywane przez: Władę Majewską, Mirę Zimińską, czy Ludwika Sępolińskiego. Finałowa piosenka „Lwów jest w nas” to utwór Romana Kołakowskiego.

W spektaklu udział wezmą:

Agata Klimczak- Kołakowska

Bartłomiej Abramowicz

Leszek Zduń